Uskaltaako odotella syksyyn, saako mukavan äkkilähtökohteen?
Kommentit (10)
on aika vähän ja sen myötä matkojakin vähän.
Varasin meille Turkkiin matkat syyskuun viimeiseksi viikoksi ja paremmat lennot(lentoaikataulu) oli jo myyty loppuun.
Ja kun meitä on viisi, en uskaltanut jättää äkkilähtöjen varaan.
Odottelu varmaan riippuu pitkälti siitä, kuinka tarkka kohteen suhtee olet. Jos olet kaikkiruokainen, odottelu varmaan kannattaa.
Kerro mulle miten muuten voi matkustella kuin "huvikseen"? Tai siis eikö lomamatkailu ole aina vaan huvikseen matkailua...?
Odottelu varmaan riippuu pitkälti siitä, kuinka tarkka kohteen suhtee olet. Jos olet kaikkiruokainen, odottelu varmaan kannattaa.
En ole kauhean kaikkiruokainen ja siksi sitä mietinkin....
Turkissa ei ole koskaan käyty, mutta kiinnostaisi kovasti kaiken Kreikan matkailun jälkeen...
Sehän on ihan fakta että lähtijöitä on silloin harvemmassa.
Jos lomasi on joku koululaistensyysloma-aika, en jäisi odottelemaan.
Jos haluat tiettyyn paikkaan tai tiettyyn hotelliin, en jäisi odottelemaan.
Jos haluat lähteä täsmälleen tiettynä pivänä etkä ole valmis joustamaan yhtään, voi olla, ettet saa lähtöä sille päivälle.
Jos olet valmis menemään minne vaan ja et ole nirso hotellin tai sen sijainnin suhteen, kannattaa odottaa halpoja äkkilähtöjä.
Turkkiin näyttäisi olevan usein ja paljon noita viime hetken halpoja matkoja. Tiettyyn aikaan myös Kanarialle.
Syksyllä lähtöjä on ihan mukavasti syyskuun loppupuolelle asti. Koulujen syyslomien aikaan taas ei. Kanarialle pääsee aina tosin hinnat eivät välttämättä ole kauhean edullisia, samoin Turkkiin ja Kreikkaan.
Eli mihin hintaan mahtaa äkkilähdöillä päästä matkaan 2 lasta ja 2 leikki-ikäistä lasta?
ollakaan kun huvikseen matkustella tälläsenä aikana. varmasti taudit leviää entistä nopeemmin. jä sinne sitten jos kerran pitää suomesta pois päästä