Onko turhaa nipottamista vaatia 11v:sta käyttämään pimeällä heijastinvaljaita?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Lycka till. Se on helppo riisua ja laittaa taskuun. Lapset/nuoret on aina i'diootteja, ei voi mitään. Tiedän, koska muistan millaista oli olla sen ikäinen. Pyöräilykypärät, turvavyöt, heijastimet, omg, nolooooo.
Mielestäni olen joustanut jo siinä, että
hankittiit liivin sijaan nuo valjaat, ei ole niin päiväkotimaisen näköinen.
On, paitsi jos asutte jossain landella ja lapsi kulkee autotien reunaa. Ja siinä tapauksessa heijastinvaljaatkaan ei riitä, ledejä lisäksi.
Välimuotojakin löytyy, niitä heijastimia voi olla useampi kuin yksi. Heijastintarraa vaatteisiin ja reppuihin. Heijastinspray. Hanskat tai pipo heijastavaa kangasta. Onhan näitä..
Koskaan ei voi näillä pimeyksillä olla liikaa heijastimia tms..ja nyt pitää olla mtös punainen valo pyörässä takahäkis.
Herää kysymys, että mihin taikka miten se yksittäinen heijastin on kiinnitetty, jos se ei paljon näy?
Ei ole vaan järkevää.
-Sinkkiş
Vielä järkevämpää olisi ommella ne heijastimet vaatteisiin kiinni, niin ei tarttisi taistella asiasta. Ne olis ja pysyis kiinni kun tauti. (oho corona-aikaan)
No on se liikaa vaadittu. Noloa se on lapselle. Turvallista joo, mutta noloimmasta päästä mitä voi kuvitella. Jo sana valjaat..ja ne valjaat on helppo ottaa pois tunkea taskuun kun et näe. Sitten ei ole heijastinta ollenkaan. Onko se hyvä?
Hanki jokin muu heijastava asuste. Niitähän on kengistä pipoihin, reppuja, hanskoja, ties mitä. Heijastavat kengät on hienot meidän lasten mielestä. Eikä tarvi olla yksi heojastin kuten joku tuossa jo kirjoitti. Useampia kiinteitä elementtejä, niin johan näkyy.
Lycka till. Se on helppo riisua ja laittaa taskuun. Lapset/nuoret on aina i'diootteja, ei voi mitään. Tiedän, koska muistan millaista oli olla sen ikäinen. Pyöräilykypärät, turvavyöt, heijastimet, omg, nolooooo.