Mistä johtuu, että pääasiassa kouluttamattomat ihmiset hairahtavat näihin koronaa vähätteleviin valeuutisiin?
Omassa ja miehen tuttavapiirissä disinformaatioon näyttävät uskovan korkeintaan lukion suorittaneet.
Kommentit (63)
Tämä on pelkkää mutuasi. Älä levitä valheteorioitasi joille ei ole minkäänlaisia perusteluja. Ymmärrätkö sinä edes sitä miten suppea maailmankuva muodostuu jos sitä katselee vain oman tuttavapiirinsä ympäriltä?
Vierailija kirjoitti:
Samat ihmiset jotka kieltäytyvät käyttämästä maskeja ihan omin keksityin perustein.
Siltä näyttää. Ja pohjalla usein elämänkoulu.
Mistä johtuu että naiset näyttävät hurahtavan koronan pelkoon ja kannattavan sulkuja? Onko niin että miehet ajattelevat järjellä ja naiset tunteella? Naiset ajattelevat suppeammin vain yhdestä näkökulmasta (siitä perinteisestä kodin ja oman lähipiirin ihmisten), kun miehet miettivät perinteisemmästä laajemmin liikkuvan ja elättäjän näkökulmasta (enemmän kodin ja suvun ulkopuolelle suuntautuneena ja taloudelliset näkökulmat huomioiden).
Usein samaan kastiin kuuluvat esim.salaliittoteorioihin uskovat jne. Kaiken vähättely ja kaiken epäileminen. Joku psykiatriaa opiskellut varmaan osaisi vastata että millaisia nämä henkilöt ovat persoonaltaan.
Pelokkaat ja tuskaiset ihmiset turvautuu kuvitelmaan, että paha tauti on vain huijaus. On kevyempää elää niin.
Ps. en ole käynyt edes lukiota, mutta minua ei salaliittoihin saa mukaan.
Ja sitten ne todella fiksut ihmiset osaavat kyseinalaistaa myös oikean informaation taustoja ja kytköksiä. Ja on vielä medialukutaitoiset ihmiset, jotka osaavat suhteuttaa informaation oikeisiin mittasuhteisiin. Myös nämä ihmiset voivat kyseenalaistaa kaikkialta tulevan informaation. Mutta veikkaan ettei ap:n tuttavapiiriin kuulu tällaisia ihmisiä.
Välillä tuntuu ettei mediaan mahdu kuin yksi asia kerrallaan ja sitä hoetaan vain siitä tietystä näkökulmasta. Aiemmin se oli ilmasto ja sitä rummutettiin yksilön vaikuttamisen näkökulmasta ja nyt se on korona. Näissä asioissa on enemmän puolia, kuin mitä tuodaan esille. Eri asiantuntijat ovat eri mieltä samoistakin asioista ja riippuen myös näkökulmasta painottavat ihan erilaisia lähestymistapoja ja toimia. Tämä voi aiheuttaa jopa täysin vastakkaisten käsitysten syntymiseen, vaikka lopullinen tavoite olisi sama. Esim. lääketieteen ja yhteiskuntatieteiden näkökulmasta asiat näyttäytyvät hyvin erilailla.
Vierailija kirjoitti:
Mistä johtuu että naiset näyttävät hurahtavan koronan pelkoon ja kannattavan sulkuja? Onko niin että miehet ajattelevat järjellä ja naiset tunteella? Naiset ajattelevat suppeammin vain yhdestä näkökulmasta (siitä perinteisestä kodin ja oman lähipiirin ihmisten), kun miehet miettivät perinteisemmästä laajemmin liikkuvan ja elättäjän näkökulmasta (enemmän kodin ja suvun ulkopuolelle suuntautuneena ja taloudelliset näkökulmat huomioiden).
No ajattelevathan miehetkin yhdestä näkökulmasta. Se heidän näkökulmansa nähdään vaan yhteiskunnallisesti parempana.
Mistä johtuu, että pääasiassa koulutetut ihmiset hairahtavat näihin koronaa vähätteleviin valeuutisiin?
Omassa ja miehen tuttavapiirissä disinformaatioon näyttävät uskovan yliopiston suorittaneet.
Koronarajoitukset ovat tällä hetkellä vailla tieteellisiä perusteluja. Tauti ei ole sen tappavampi kuin normaali influenssa. Rajoitustoimien seurannaisvaikutukset ovat paljon tappavampia kuin korona ikinä. Lääkärit on maksettu hiljaisiksi.
Mitä tarkoittaa koronaa vähättelevä valeuutinen? Nyt pitäisi tietää puhutaanko uutisista "5G aiheuttaa koronaa" vai "Pitkä hoitojonot voivat olla koronaa pahempi terveysongelma", vaikea kommentoida muuten.
Koronauutiset ovat propagandaa. Todella ikävää, kun ei oikein voi ottaa tosissaan oikeita uutisia eikä osaa ottaa tosissaan höpöuutisia. Silti ihmettelee, miten koko maailma on laitettu sekaisin tämän tasoisen taudin vuoksi. Valtavia uutisia siitä, että viidestä miljoonasta ihmisestä kolmekymmentä (0,0006%) on sairaalassa ja koko maailman talous ja ihmisten elämä on laitettu sekaisin.
Kyllä tätä myllytystä kyseenalaistavat ihan oikeat lääkäritkin.
Hyvässä asemassa olevien ja "älykkäiden" ei kannata liikaa alkaa kyseenalaistamaan ja tutkimaan mitään. Jos sieltä sitten paljastuukin jotain taustalta, niin menee heti maine ja asema, kun leimataan hulluksi salaliittoteoreetikoksi.
Vierailija kirjoitti:
Koronauutiset ovat propagandaa. Todella ikävää, kun ei oikein voi ottaa tosissaan oikeita uutisia eikä osaa ottaa tosissaan höpöuutisia. Silti ihmettelee, miten koko maailma on laitettu sekaisin tämän tasoisen taudin vuoksi. Valtavia uutisia siitä, että viidestä miljoonasta ihmisestä kolmekymmentä (0,0006%) on sairaalassa ja koko maailman talous ja ihmisten elämä on laitettu sekaisin.
Itse ajattelen hyvin samoin. Ei pahempi influenssaa, influenssaankin käsittääksi kuollut tällä hetkellä enemmän ihmisiä muina vuosina kuin koronaan. Olen siis ilmeisesti koronavähättelijä. Matalasti koulutettu kyllä, mutta (mensa)älykäs.
Asiasta parhaiten tietää todennäköisesti kuitenkin ne, jotka on alaa opiskelleet ja sen parissa työskennelleet ja sitä tutkineet. Ei tee-se-itse -virologit tai ortopedit tai muut mutuilijat. Korona ei edes tullut yllätyksenä niille, vaan ne oli ennustaneet sen tulon jo vuosia sitten - ei siksi, että se olisi "kehitetty laboratoriossa" vaan siksi, että muita samankaltaisia viruksia on tutkittu ja niiden toimintamallit selvitetty.
Säätieteilijäkin pystyy kertomaan, milloin hirmumyrsky todennäköisesti iskee ja mihin, vaikka kyseessä ei olekaan "eliitin juoni" ja vaikka ei pystykään torjumaan sitä. Sama koskee "virustieteilijöitä" ja pandemioita.
Onko korkeasti koulutetut ihmiset enemmän taipuvaisia uskomaan mitä auktoriteetit sanovat?
Haastavatko alemman tutkinnon suorittaneita auktoriteettejä?
Ovatko korkeasti koulutetut liikaa dogmatisoitu totteleen?
Ovatko mattalan koulutuksen saaneet enemmän kapinallisisa?
On se kuukausipalkka sen verran hyvä porkkana, et haluaa olla hiljaa, vaikka itse ajattelisi/eläisikin toisin, kuin vanha oppikirja määrää:-X
Vierailija kirjoitti:
Usein samaan kastiin kuuluvat esim.salaliittoteorioihin uskovat jne. Kaiken vähättely ja kaiken epäileminen. Joku psykiatriaa opiskellut varmaan osaisi vastata että millaisia nämä henkilöt ovat persoonaltaan.
Itse olen huomannut, että koronaa pahasti pelkäävät ja liioittelevat ovat persoonaltaan hysteerisiä, neuroottisia ja perfektionismiin taipuvaisia, jotka kärsivät muita useammin myös nm. Ocd:sta. Koronan vähättelijät taas yleisesti elämään rennommin suhtautuvia, optimistisempia ja sopeutuvaisempia.
En usko, että koulutus liittyy suhtautumiseen persoonallisuutta vahvemmin.
Meille matalasti koulutetuille on ihan tavallista, että emme ole kiinnostuneita seuraamaan tiedemaailmaa. Emme ole kiinnostuneita lukemaan pitkiä tutkimusdokumentteja emmekä edes perehtymään siihen, mitkä tutkimukset ovat luotettavia ja mitkä eivät. Ristiriitaisen tiedon maailmassa on vain päätettävä, mihin uskoo ja mihin ei. Joskus vuonna miekka ja kirves Suomessa asiantuntijat vetivät yhtä köyttä ja kansalaisten oli helppo uskoa siihen, mitä asiantuntijat sanoivat. Nykyisin tilanne on aivan toinen, kun asiantuntijatkin ovat eri mieltä asioista ja vetoavat omissa mielipiteissään erilaisiin tutkimuksiin. Koronan suhteen ei asiaa paranna lainkaan THL:n, STM:n ja hallituksen sekoilu, päinvastoin.
Valmistuin opistotason sairaanhoitajaksi 1980-luvun alussa ja silloisessa tartuntatautiopin kirjassani sanottiin, että hengitystieinfektiot tarttuvat pisara- JA aerosolitartuntana. Vaikka koko kevään väitettiin tieteellisten tutkimusten perusteella, että koronavirus tarttuu VAIN pisaratartuntana, en ole uskonut. Noh, nythän on sitten lopulta todettu, että tartuu myös aerosolitartuntana. Tiede on siitä mielenkiintoista, että se mikä on tänään tieteellisesti todistettu, saatetaan kumota huomenna uusilla tieteellisillä tutkimuksilla.
Samat ihmiset jotka kieltäytyvät käyttämästä maskeja ihan omin keksityin perustein.