Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millaisia ihmisiä ovat tuntemasi lastentarhanopettajat?

Vierailija
29.04.2009 |

.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja trakoitan nyt muita kuin lapseni omia lastentarhanopettajia, jotka hekin vaikuttavat mukavilta, mutta en tunne heitä yksityiselämässä :)



Tuntemiltani puuttuu se kyynisyys joka täällä aina kumpuaa LTO:den kirjoituksista (kuinka päiväkoti on joku kauhea romanialaisen lastenkodin veroinen lasten säilö jossa lapset itkee tuntikausia lattialla kakat housuissa) vaikka joskus säästöjä ja ryhmäkokoja kritisoivatkin. Mutta harvoin me työasioista puhellaan muutenkaan :)

Vierailija
2/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

energisiä, positiivisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

He ovat toistensa vastakohdat.



Toinen on hyvin, hyvin tiukka. Kavereitakaan ei saanut tulla, elleivät kaverit siivonneet jälkiään. Ja ekaluokkalaisen piti syödä veitsen ja haarukan kanssa.



Toinen on hyvin lepsu. Hänen viisivuotiaansa kaataa ison kukkurallisen suklaamuroja ja puolessa välissä ilmoittaa, ettei jaksa. Äiti vain toteaa, että kiitos. Ja tämä tapahtuu joka aterialla.

Kyllä hän kasvattaa lapsiaan, mutta lähinnä sosiaalisia taitoja.



Mukavia ihmisiä molemmat kuitenkin.



Tuo ensiksi mainittu laittoi lapsensa päiväkotiin, koska pph:jia ei valvota riittävästi ja niissä voi olla tosi huonoja joukossa. Hänellä oli omakohtaista kokemusta.



Jälkimmäinen taas palkkasi hoitajan kotiinsa. Jälkikäteen hän on myöntänyt, että se oli virhe. Tuo hoitaja ei pitänyt ollenkaan hänen kuumakallelle (tuolle muronsyöjälle) kuria, ja kaverini myöntää tämän tehneen lapsen entistä vaikeammaksi.

Vierailija
4/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lastentarhanopeja tunnen. Sellaisia luovan hulluja ja hyvää biletysseuraa.



Mun mielestä ei ole erityisen tiukkaa olettaa, että vieraat osallistuvat jälkien siivoamiseen tai että ekaluokkalainen syö haarukalla ja vietsellä. Meidän syksyllä eskarinsa aloittava poikakin syö. Ystäväni on luokanopettaja ja säännöllisesti hämmästelee missä pellossa jotkut lapset ovat kasvaneet kun eivät vielä ekalla luokalla osaa syödä haarukalla ja vietsellä. Päivittäin sitten koulussa ruokailussa opettelevat muutaman kanssa.

Vierailija
5/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvinkin erilaisia ihmisiä, mutta kaikki varsin empaattisia. Ite oon lto, ja tunnen siis vaikka millaisia opiskelujen ja töiden kautta. Toki kaikki omia persooniaan, enkä kaikkien kanssa nää maailmaa ihan samalla tavalla.



Ja itellekin tuli mieleen, ettei ole ollenkaan ihmeellistä, että ekaluokkalainen syö veitsellä ja haarukalla.. ittellä se on eskarilaisilla yksi tavoite. Eikä ihmeellistä, että lapset leikkien jälkeen siivoavat.

Vierailija
6/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

no, en halua hänestä kirjoittaa kaikkea, ettei tunnisteta.



Minä en kyllä tiedä ketään, joka syö oikeaoppisesti veitsellä ja haarukalla, enkä ole kuullut, että kukaan sellainen kaveri ei saa tulla sisään, joka ei siivoa jälkiään. Ja enkä ole tavannut muita, jotka laittavat lasten kaverit vaihtamaan puhtaat sukat, kun tulevat vieraisille.

Enkä ole toiste tavannut pienlapsiperhettä, jossa oli valkoiset - siis tahrattomat - matot lattialla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

et todella tunne ketään joka ei syö veitsellä ja haarukalla?!

Vierailija
8/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etten sanoisi suorastaan pirtsakka... Mutta ihan ok kaikin puolin. En tosin koe minkäänlaista sielujen sympatiaa.



T. Kaupallinen täti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siviilissä siis, muut vain lasteni hoitajina.



Tämä ,jonka siviilissä tunnen, on tunne-elämältään täysi lapsi. Pikkusieluinen nipottaja ja valehtelija. Kaikenlisäksi pitää muita niin tyhminä, että luulee niitten uskomattomien juttujensa menevän todesta. Lapsellinen ja sivistymätön.



Tällaisena en tietenkään ketään muuta pidä ammatinvalinnan takia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan neljä