Mihin aikaan uudet Koronaluvut tulevat? Jos yli 100 niin en päästä lasta enää kouluun
Kommentit (14)
Ei ollut kuin 99, joten voit huoletta päästää lapsen kouluun.
Muistathan sitten, ettö vaataat itse lapsesi opettamisesta.
Yleensä puolilta päivin tai aamupäivästä. Kannattaa tosin katsoa enemmän paikallisia tartuntalukuja kuin koko valtakunnan. Ainakin vielä nyt, kun tartuntoja alueellisesti. Kun aika turvassa lapsesi on, jos asut Oulussa ja jossain Mikkelissä ja Helsingissä on isot luvut. Ja toisaalta siellä Mikkelissä ei auta, vaikka valtakunnalliset luvut olisivat 98, jos niistä puolet olisi juuri omassa pienehkössä kaupungissa.
Muuten minusta ihan fiksua ottaa lapset kotiin, kun tilanne menee vaikeammaksi.
Milloinhan tulee yleinen päätös koko suomea koskevasta etäopetuksesta
Noin kahdeltatoista. Tänään on kuulemma myös joku tiedotustilaisuus 10.30.
Klo 12 aikoihin yleensä.
Oliko tänään myös joku tiedotustilsisuus aamupäivällä? Nettilehdet yleensä striimaavat niitä.
Keskiviikkoisin THL sitten yleensä julkaisee tiedon menneen viikon kuolleiden ikäjakaumasta.
Vierailija kirjoitti:
Milloinhan tulee yleinen päätös koko suomea koskevasta etäopetuksesta
Ei milloinkaan. Miksi levität pelkoa???
Elätkö elämääsi joidenkin lukujen perusteella? Mene lenkille, ja ajattele jotain muuta.
Äläkä opeta noin ikävää ajatusmallia ja pelkoa lapsillesi.
Vierailija kirjoitti:
Milloinhan tulee yleinen päätös koko suomea koskevasta etäopetuksesta
Ei tule keväännkaltaista etäopetusta enää. Viime viikolla juuri tiedotettiin, että kouluissa toimitaan näin:
kiihtymisvaiheessa tartuntojen ilmaantuvuus on kahden viikon aikana suurempi kuin 10-25 tapausta per 100 000 asukasta. Kiihtymisvaiheessa tartuntaketjut pystytään pääosin jäljittämään ja sairaalahoidon tarpeeseen kyetään vastaamaan ilman erityistoimia.
- maskot lukioihin
Jos tilanne pahenee entisestään, puhutaan leviämisvaiheesta. Leviämisvaiheessa ollaan, jos tartunnat leviävät alueellisesti tai laajemmin niin, että niitä on yli 18-50 per 100 000 asukasta kahden viikon tarkastelujaksolla.
Leviämisvaiheen määritelmään kuuluu myös, että tartunnat lisääntyvät päivittäin kymmenellä prosentilla, ja että vain alle puolet tartuntalähteistä saadaan jäljitettyä. Samalla sairaalahoidon ja tehohoidon tarve kasvaa voimakkaasti.
-maskit yläasteelle
Lapsesi ei siis mene kouluun. Tänään on tiistai ja luvuissa on aina silloin 'piikki', kun osa labroista ei tee viikonloppuna tutkimuksia ja analysoivat testit maanantaina ja tulokset tulevat sitten tänään.
Vierailija kirjoitti:
Milloinhan tulee yleinen päätös koko suomea koskevasta etäopetuksesta
Eivätkö ihmiset seuraa uutisia yhtään?
Miten joku on voinut säästyä tiedolta, ettei etäopetusta tule enää kuten keväällä?
Enintään voi tulla paikallisesti kuntakohtaisesti päätettynä vuorottelua etäopetuksen ja lähiopetuksen välillä viikko viikko.
Eipä saa kotoaan lapsi kummoisia elämänhallinnan ja stressinsiedon oppeja. Ap pidä omat mielenterveydenhaasteesi omana tietonasi, älä siirrä perusteetonta pelkoa lapseen.
16 345, kaikki sun naapurissa.