Miten päästä eroon ahdistuksesta?
Etenkin uuteen ihmiseen tutustuttaessa? Erosin pitkäaikaisesta miehestäni vuosi sitten, mutta edelleen uuden miehen kanssa ahdistun ja alan itkemään. En päästä ketään lähelleni. Olen 24-vuotias ja kokenut kovia teini-iässä. Minut raiskattiin 15-vuotiaana ja sen jälkeen olen elänyt vain eksäni kanssa. Olen miettinyt että voisiko olla että seksitilanteissa mieleeni tulevat nuo kksi muistoa (miehestä ja raiskauksesta) enkä pysty rentoutumaan?
Muilla vaikeita kokemuksia seksiin ja ahdistukseen liittyen?
Kiitos jos vastaat!!
Kommentit (5)
Mulla on sellainen ongelma uuteen partneriin tutustuttaessa, että en vain koe häntä tarpeeksi haluttavaksi. En tiedä milloin tapaan miehen, jota oikeasti haluan:D
Kuulostaa siltä että seksi tuo mieleesi paljon muistoja. Hyviä ja pahoja. Ehkä tunteet sekoittuvat ja se saa sinut sekaisin ja ahdistuneeksi. Älä pakota itseäsi olemaan seksikontaktissa jonkun kanssa. Harrasta itsetyydystä. Tee itsellesi hyvä olo. Kun olet valmis, sitten vasta se mies mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on sellainen ongelma uuteen partneriin tutustuttaessa, että en vain koe häntä tarpeeksi haluttavaksi. En tiedä milloin tapaan miehen, jota oikeasti haluan:D
Sama ongelma. Koskaan en ole tavannut henkilöä, jonka kanssa haluaisin seksiä. En myöskään hirveästi välitä suutelemisesta. Olen jo alkanut miettiä olenko jonkun sortin aseksuaali, kun seksi ei juuri kiinnosta, enkä koe sitä kuuluisaa "panetuksen" tunnetta. Läheisyyttä kaipaan silti, vaikken ehkä osaa olla fyysisesti kovin intiimisti lähellä. Ehkä ongelma on AP:n tavoin tuossa rentoutumisessa ja lähemmän yhteyden luomisessa toiseen ihmiseen.
Koita olla kasaamatta itsellesi paineita. Ota rennosti ja tutustu ensin kiikarissa olevaan mieheen ihan rauhassa. Empaattinen kunnon mies kyllä voi seksiäkin odotella hyvänkin tovin, ei sänkyn tarvi heti hypätä.
Ei kannata minkään vähääkään itsekeskeiseltä vaikuttavan miehen kanssa alkaa millekään, vaan valita hyvällä seulla oikeasti hyväntahtoinen kunnon mies. Sellainen kyllä ymmärtää noitakin asioita ja tuollaiselle voit asioista puhuakin ja jos ymärtää sinua ja lähtökohtiasi (kuten pitäisi), niin siinä voi olla sitten mahiksia hyvään suhteeseen, ajan kanssa myös seksuaaliseen suhteeseen. Sellaisen kanssa on turvallista edetä pidemmällekin.
Olet vielä nuori, ei ole kiire mihinkään. Kattele ja tunnustele omassa rauhassa ennen mitään seksuaalista, varsinkaan seksiä. Ja ei se haittaa, vaikka sulla tulisikin sitten seksin yhteydessä näitä ikäviäkin tunteita esiin ja traumaoireilua tms. jos on hyvä mies, niin tukee vain sua tässä asiassa. Uskon kyllä, että selviät näiden asioiden yli.ja helpottaa. Tsemppiä.
Koetko vielä kaipuuta eksäsi luo? Miksi erositte?
Tottakai raiskaus varmasti jättänyt pysyvät vauriot seksuaalisuuteen ja luottamukseen. Oletko käynyt terapiassa?