Mies juo liikaa. Mikä neuvoksi?
Mieheni juo joka ilta ja on välillä enemmän ja vähemmän humalassa. Hän ei aina muista, mistä olemme iltaisin puhuneet. Aamulla hän menee töihin ja työt hoituvat normaalisti. Mikä neuvoksi? Itsekin käytän alkoholia, mutta ainoastaan viikonloppuna. Muuten meillä menee hyvin ja mies on ihana selvinpäin. Humalassa ollessaan vähän rasittava, mutta ei väkivaltainen tai aggressiivinen. Oma äitini oli alkoholisti ja tämä asia saa muistot pintaan ja mieleni raivon valtaan. Olen yrittänyt puhua miehelle asiasta asiallisesti. Hän ei näe mitään ongelmaa juomisessaan. Onko ainoa vaihtoehto vain lopettaa suhde, vaikka tässä on paljon hyvääkin? Muita kohtalotovereita?
Kommentit (5)
Sano ihan asiallisesti, että kun sun alkoholinkäyttö on reippaanlaista, kannattaisi käydä otattamassa maksa-arvojen kannalta verikoe. Tuolla käytöllä on varmasti kohonneet arvot.
Ehkä se herättää.
Sulla ei oo varaa valittaa kenenkään juomisesta, kun itse juot myös viikonloppusin. Tee itsellesi ensin jotain ja valitse sit uusi kumppani viisaampana.
Vierailija kirjoitti:
Sano ihan asiallisesti, että kun sun alkoholinkäyttö on reippaanlaista, kannattaisi käydä otattamassa maksa-arvojen kannalta verikoe. Tuolla käytöllä on varmasti kohonneet arvot.
Ehkä se herättää.
Ei tuokaan mikään varma juttu ole.
Mun mies on kans iltalipittelijä. 2-6 "sauna"-kaljaa. Vatsa on alkanut pömpöttää ja mua ärsyttää. Päätin alkaa säästää kaikki pullonpalautusrahat ja saatiinkin reilu 400 euroa (toki ei meidän taloudesta kaikki) rahaa kasaan vuodessa. Se sai miehen vähän miettimään että kuinka paljon sitä rahaa on mennyt kaljaan.
Myös väsymyksestä ja unenlaadusta valitettuaan valistin miten lipittely siihen vaikuttaa. Viikonloppuisin vetää kännit ja sunnuntaisin tappokrapula. Palautuminen kestää tiistaihin.
Lisäksi minun parit dramaattisesti ovet paukkuen, reppu pakattuna poistumiset petettyjen lupausten takia on saanut hänen omatuntonsa kolkuttamaan.
Hitaasti mutta varmasti olen saanut hänen silmiä avautumaan asialle.
Joko oot asian kanssa sujut tai pakkaat laukut ja lähdet. Alkoholistia ei vois vähempää kiinnostaa muiden mielipiteet hänen juomisestaan. Muuksi ei muutu sun toiveista.