siis joku oikeasti kirjottaa vielä "tällainen"? Se antaa tosi sivistymättömän kuvan
just perjantain äikän tunnil opetettiin et annatte ittestä erittäin tyhmän kuvan jos sanotte ''tällainen'' . Itse asiassa se ei ole yhdyssana vaan yksi sana? Mistä viiva sitten menee? Täll-ainenko? vai tä-llainen? Tä eikä llainen esim ei ole mitään sanoja
Kommentit (38)
Että mitenkä?
Miten muuten kyseinen sana siis pitäisi kirjoittaa, kuin "tällainen"?
Siis joku vielä kirjoittaa! Ei tätä päivää. Kirjoittaminen on vain teennäistä ja tekoälykästä kuten kirja hyllyt. Luulevat olevansa parempia ja muka sivistyneempiä kuin muut.
Vaikka se äkkiseltään näyttää sotivan vokaalisointua vastaan, niin muoto on lyhentymä ilmauksesta "tämänlainen".
Joihinkin sanoihin kirjoitetaan a vaikka lausutaan yleensä ä. Syynä on se, että ohjeiden laatijat käsittelevät niitä yhdyssanoina, ja yhdyssanoja ne taustaltaan ovatkin. Kirjoitetaan ”tällainen” eikä ”tälläinen”
Kaivoit sitten tämän tekstin vuodelta 2010
Se on vieläkin tällainen.
ilmeeni kun en enää oikeasti tiedä oliko tämä aloitus viesti jonkun sivistyneen vanhaho'mon hienostunut bait vai jonkun hel'vetin kehitysvammaisen vakavamielinen kannanotto
tällainen (tämänlainen)
https://www.kielikello.fi/-/mainitunlainen-ja-viimeksi-mainitun-lainen
https://www.vauva.fi/keskustelu/1082519/ketju/aidinkielentaitajat_talla…
Lue vastaukset nro 6:lle.
molemmat muodot käyvät, kunhan niitä käyttää johdonmukaisesti (vert. ruotsin opettaja TAI ruotsinopettaja).
Harmi jos ette enää lue kokonaisia kirjoja.
Sanoo ap ja kirjoittaa itse kuin, no, kouluongelmainen koululainen, joka hän todennäköisesti onkin.
Vierailija kirjoitti:
Siis joku vielä kirjoittaa! Ei tätä päivää. Kirjoittaminen on vain teennäistä ja tekoälykästä kuten kirja hyllyt. Luulevat olevansa parempia ja muka sivistyneempiä kuin muut.
Jokainen joka lukee kokonaisia kirjoja ON parempi ja sivistyneempi kuin ne jotka eivät lue.
Toki netti on hyvä lisä ihmisen avuksi, mutta ei se kenenkään aivojen ajattelua korvaa.
Useimmilla on some käytössä, mutta ei mitään uutta sisältöä. Tyhjäpäitä useimmat.
Vierailija kirjoitti:
Nyt täytyy kyllä myöntää etten jaksanut lukea ollenkaan ja veikkaan ongelmasi olevan jotain täyttä hevonvitunpaskaa.
Mene suihkuun ja nukkumaan. Huomenna töihin. Muuta neuvoa ei tule.
No nyt viestisi on aivan oikeassa ketjussa.
Tällaisenaan en ymmärrä aloitusta.
Nyt täytyy kyllä myöntää etten jaksanut lukea ollenkaan ja veikkaan ongelmasi olevan jotain täyttä hevonvitunpaskaa.
Mene suihkuun ja nukkumaan. Huomenna töihin. Muuta neuvoa ei tule.