Lue keskustelun säännöt.
Suositelkaa ennakkoluulottomasti matkakohdetta heinäkuulle, 2 aikuista ja 2,5 v poika
02.05.2008 |
Halutaan jonnekin, missä
- ei liian kuuma (esim. Kreikassa kokemusten mukaan on)
- kohtuulliset matkat (mx 5 h lento tai päivä juna/laiva/auto virityksillä)
- kivaa näkemistä ja tekemistä lapsille (shoppailu ja fine dining loman päätekemisenä ei taida istua tähän elämäntilanteeseen)
- suht rauhallista ja turvallista (energinen poika joka ei kauaa istu rattaissa, esim. vilkkaassa laupunkiliikenteessä kova vahtiminen)
Kiitos jo etukäteen vinkeistä!
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
siellä paljon hyviä vinkkejä lomakohteista.
Olehan hyvä ja hauskaa loman suunnittelua :)
Entäpä ihan vaikka Ruotsin risteily ja Muumimaa, tai Kolmården ? .... riippuu vähän siitä, missä päin Suomea asutte.
Fantastinen kaupunki (ja heinäkuussa luultavasti melko lämmintäkin, muttei yleensä liian helteistä ;)
Olimme viime vuonna lasten kanssa ja asuimme " house boatissa" eli asuntolaivassa. Lyhyet matkat joka paikkaan, ihanat kanaalit ja rento ilmapiiri.. lapsiystävällinen paikka kaiken kaikkiaan.
Lyhyt lentomatka ja kentältä pääsee hetkessä junalla (edullisesti) suoraan Amsterdamin keskustaan! Ratikalla voi helposti kulkea, jos käveleminen ei houkuttele... vaikka siis välimatkat lyhyitä ovatkin. Kanaalien venebussit myös kivoja.