Milloin Vironmatkailuun tulee karanteeni - ilmaantuvuusluku on jo reippaasti yli riskirajan?
Tällä hetkellä lukema on jo melkein 15/100000/14 kun karanteeniraja on 10/100000/14. Milloin viranomaiset tai valioneuvos päättää karanteeniin kuuluvista maista?
Kommentit (6)
Nyt on kaksi viikkoa jo kulunut edellisestä päätöksestä, joten luulisi tällä viikolla tulevan jotain tietoa. Kahden viikon väleinhän näitä rajoituksia on tarkasteltu. Elinkeinoelämä vaan haluaisi löysentää, joten siellä on varmaan tiukkaa vääntöä käynnissä.
On se kumma, kun nää erilaiset Karanteenit on näille pelossa elijöille ku märkä uni... ;D
Viinan takia ei uskalleta. Vaikka nuuska paljon vähemmän haitallisempaa kaikkien tilastojen mukaan, alkoholi on kuitenkin Suomen kansanpäihde. Siksi Ruotsin matkailua uskalletaan rajoittaa muttei Viron. Koko päihdepolitiikkahan menee vähän järjenvastaisesti sen mukaan mikä on suosituinta. Jos haluttaisiin säästää miljardeja, se onnistuisi kieltämällä alkoholin ja sallimalla nuuskan, mutta ei koska alkoholi kansanpäihde.
Balttian maista tarvitaan halpistyöläisiä. Ek vaatii pitämään rajan auki. Samalla muistavat tekoitkeä suomalaisten korkeaa työttömyyttä.
Ei uskalleta laittaa rajaa kiinni.
Ensi viinonloppuna virossa mm-ralli, kuinka paljon sieltä tulee koronaa?