Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko muita jotka inhoavat juhlapukeutumista?

Vierailija
28.08.2020 |

Juhlissa on aina epämukava olla ja vaatteet kiristävät ja on vaikea olla. Kengät puristavat varpaita ja olo ei tunnu yhtään omalta itseltään. On kylmä tai hiki ja joskus molempia. Juhlan jälkeen on ihana vetää lökäpöksyt jalkaan ja venytellä puutuneita varpaita.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep minä. Tästä syystä yleensä skippaan juhlat. 

Vierailija
2/8 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei, olen hommannut mukavat juhlavaatteet ja sopivat kengät

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä. Vaikka vaatteet olisivat kivat, uudet ja tarkoitukseen sopivat, naama olisi kohdallaan ja hiukset kauniisti, niin juhlissa olo on kuin maalaishiirellä kaupungissa. Siksi käynkin vain hyvin harvoin juhlissa ja vain sellaisissa juhlissa, joissa tiedän olevan ihan mukavaa ja rentoa. Huomenna on tiedossa sellaiset ja tiedän, että ruokakin on siellä maittavaa, joten menen.

Vierailija
4/8 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juhlat ja juhlapukeutuminen on just niitä asioita, jotka on ajatuksena kiva mutta käytännössä ei.

Vierailija
5/8 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämässäni ei ole tullut juhlia vastaan koulun tilaisuuksia lukuun ottamatta, joten olen säästynyt monenmoiselta stressiltä asian kanssa. En ikinä osallistunut vanhojen tanssiin enkä lukion päättötilaisuuteen. Juhlavinta missä olen ollut, taitaa olla hautajaiset, ja niissäkin oli aika kiusallista miettiä että oliko itsellä sopiva tyyli. En osaa koreilla luontavasti vaan pidän enemmän käytännöllisestä tyylistä.

Vierailija
6/8 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

samoin ajattelin nuorempana, tunsin olevani valepuvussa. nyt kun ikää on tullut on tullut myös itsevarmuutta ja uskallan pukeutua rennommin ja vapaammin juhliinkin, ja uskallan myös jättää pönötysjuhlat väliin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En inhoa. Varmaan yksissä juhlissa ollut elämäni aikana.

50v.

Vierailija
8/8 |
28.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Juhlissa on aina epämukava olla ja vaatteet kiristävät ja on vaikea olla. Kengät puristavat varpaita ja olo ei tunnu yhtään omalta itseltään."

Tähän auttaa se, että valitsee ja hankkii sopivan kokoiset vaatteet ja kengät. Jos oma osaaminen ei tähän riitä, niin apua saa sekä vaatteita että kenkiä myyvistä hyvistä liikkeistä. Kannattaa kyllä alusta saakka huomata se, ettei hyviä ja käyttöä sekä aikaa kestäviä vaatteita saa halvalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan yhdeksän