Miehet! Miten osoitat vaimollesi/tyttö ystävällesi että välität ja rakastat? Naiset miten teille osoitetaan rakkautta?
Mieheni odottaa minulta kovasti rakkaudenosoituksia, ja minä myös häneltä. Häntä olenkin huomioinut paljon saamatta kuitenkaan itse vastarakkautta. Väsyin yksipuolisuuteen. Nyt kuitenkin mieheni odottaa minulta huomionosoituksia , kuitenkaan hän ei havahdu tai ole havahtunut siihen ajatukseen että antaessaan saa ja hyvä palaa takaisin. Hän ei spontaanisti huomioi minua. Silti odottaa minulta. Jos sanon häntä rakastavani, on hän hiljaa.
Eli mikä saa miehen osoittamaan rakkautta? Miten te miehet huomioitte rakastanne? Miten naiset teitä huomioidaan tai te naiset osoitatte rakkauttanne.
Kommentit (10)
Pieniä juttuja ja joskus kunnolla nähnyt vaivaa, vie autolla tai hakee. Laittaa ruokaa. Intiimiä hierontaa,kynttilöitä. Harvoin saan mitään lahjoja.
Pieren öisin miehen selkää vasten.
Sain kukkia viimeksi viikonloppuna, ihan spontaanisti. Mies myös monesti ostaa lempituotteitani, muistaa korulahjoin, viimeksi sain timanttisormuksen. Hieroo iltaisin kipeitä hartioitani ja kertoo päivittäin rakastavansa. Olemme olleet yhdessä 10 vuotta. Mies ei ole suomalainen.
Meillä huomioidaan toista ihan arjessa. Koskettelemalla, pussaamalla ja tekemällä asioita, jotka helpottaa toisen elämää.
Olin joskus tuollaisessa suhteessa ja väsyin yksipuolisuuteen. Lopussa ei ollut enää minkäänlaista mielenkiintoa panostaa toiseen kun tiesin ettei vastapalveluksia ole tulossa.
Unelma olisi suhde, jossa kumpikin haluaisi aktiivisesti panostaa suhteeseen ja osoittaa hellyyttä arjessakin.
Meillä on hyvä olla yhdessä, se oikeastaan riittää. Toki halataan ja suudellaan joka päivä. Tehdään kotihommia molemmat. Seksiä, upeaa on. Tosi pitkässä suhteessa tajuaa, että toinen on oikea. Rakkaus on tärkein.
Miesystävä on sellainen toiminnan mies, ei juuri puhele hempeitä eikä tykkää puhua tunneasioista. Kyllä se välittäminen näkyy silti hänen teoistaan. Tekee tosi paljon asioista mun eteen ja että mulla ois hyvä olla, auttaa ja tarjoaa apuaan pyytämättäkin. Emme asu yhdessä, tapaamme lähinnä viikonloppuisin. Viikolla kyselee kuulumisia, toivottelee huomenet ja hyvät yöt, kyselee mitä haluaisin tehdä viikonloppuna. Kun nähdään, haluaa jotenkin erityisen paljon huolehtia että rentoudun; "ootas tuon sulle lasin viiniä, nyt istut ja nostat jalat ylös ja otat rennosti". Ja minähän tottelen. :D Ja vaikka ei tunneasioista puhu, eikä kehu maasta taivaisiin, sitä isommalta tuntuu kun toisinaan sanoo mitä asioissa minussa arvostaa, vaikka millainen äiti olen, miten olen handlannut jonkun tilanteen, miten hyvää ruokaa teen ym.
Totta kai homma toimii toisinkin päin, juurikin se ajatuksella ruoan laittaminen hänelle kun tavataan ym., haluan tehdä asioita hänen hyvinvointinsa eteen. Kolme vuotta ollaan seurusteltu.
Teoilla. Siivoaa paljon enemmän kuin minä. Putsaa kissan kakkalaatikon minun vuorollani jos olen tosi väsynyt, samoin laittaa pyykit kuivumaan jos torkahdan sohvalle (pyykkihuolto on minun heiniäni). Pyytää ulos kävelylle jos tuntuu etten saa mitään aikaiseksi. On siis tukena arjessa tekojen avulla.
Vierailija kirjoitti:
Sain kukkia viimeksi viikonloppuna, ihan spontaanisti. Mies myös monesti ostaa lempituotteitani, muistaa korulahjoin, viimeksi sain timanttisormuksen. Hieroo iltaisin kipeitä hartioitani ja kertoo päivittäin rakastavansa. Olemme olleet yhdessä 10 vuotta. Mies ei ole suomalainen.
No yllätys, ettei ole suomalainen! Suomalaisen miehen spontaanisti antama kukkakimppu tai lahja tuntuu olevan suoranainen ihme. Eikä auta kertoa, mikä itseä ilahduttaisi, se kun herättää vain kapinaa.
Joo, olen tullut kyyniseksi.
N 40+
Kyllä se tuppaa olemaan niin, että jos vakiintuneessa suhteessa täytyy odottaa ja toisaalta antaa ihan älyttömästi niitä rakkaudenosoituksia, ei suhde ole kovinkaan vakaalla pohjalla. Jatkuva pönkitys kertoo siitä, ettei ihan usko jutun kestävyyteen.