Jos olisit työtön, eikä mitään mielekästä työtä olisi tarjolla, eikä myöskään olisi olemassa KELAA, mitä tekisit?
a) Pyytäisin vanhemmilta tai sukulaisilta, kavereilta ym.
b) Tekisin jotain työtä mitä inhoan mutta ainakin elättäisin itseni
c) Yrittäisin etsiä rikkaan miehen äkkiä
d) Tekisin jotain muuta, mitä?
Kommentit (29)
Ottaisin paketillisen psyykenlääkettä.
Muuttaisin itään tai Lappiin erämaahan. Elelisin siellä kalastaen, metsästäen, marjastaen, sienestäen.
Ottaisin pakastimesta pitsan. Söisin sen ja miettisin asiaa uudestaan.
B) Otin työn, jota en niin haluaisi tehdä. Mutta koko ajan mietin, etten tätä tule ikuisesti tekemään (toivottavasti...).
Menisin kauppaan ja ahmisin ruokaa siellä niin kauan kunnes vartijat tulee hakemaan. Toistaisin niin monta kertaa kunnes päätyisin vankilaan.
Kumma juttu että melkein kukaan ei valitsisi epämielekästä työtä. Kyllä on työtä vieroksuvaa porukkaa.
d) Työllistäisin itseni yrittäjänä tietenkin!
Osaan tehdä monia asioita, josta pystyn laskuttamaan yritysasiakkaita tai saamaan rahaa kuluttajiltakin. Osaan toimia yrittäjänä ja pystyn myös työllistämään muita freelance pohjalta. Ei olisi mikään katastrofi, jos pääsisin työttömäksi.
Vierailija kirjoitti:
Kumma juttu että melkein kukaan ei valitsisi epämielekästä työtä. Kyllä on työtä vieroksuvaa porukkaa.
En nyt ihan heti lähtis pillua myymään.
Ei kaikki työ mielekästä ole ennenkään ollut.Ei ole muu auttanut.On elanto tiukassa ollut. Savotat,uitot,lapiohommat.. Kovaa hommaa kiviseen maahan ojia kaivaa lapiolla.Samoin kuormaa auton lavalle käsipelissä.Pirun raskasta kuutena päivänä viikossa tehdä. Samoin käsipelissä peltotyöt. Niitot viikatteella,heinät seipäälle kuivamaan,viljojen puinnit..ja nainnitkin...On ne ennen olleet lujia ukkoja ja akkojakin:)
Hattua täytyy nostaa!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kumma juttu että melkein kukaan ei valitsisi epämielekästä työtä. Kyllä on työtä vieroksuvaa porukkaa.
En nyt ihan heti lähtis pillua myymään.
Varsinkaan,jos ei satu sitä olemaan....
- tiettävästi ansiosidonnaista maksaa eri taho,
- alipalkkaus ja työlainsäädännön (työhyvinnoinnin) rikkomukset eivät ole kestävän kehityksen mukaista,
- työn tutkimuksessa on joskus havaittu että on oltava merkitys, vapautta, motivaatiota, palkitsemisjärjestelmää; ilman niitä organisaatiossa on turha odottaa tuloksia, tuottavuutta, jne.
- eli otammeko yhteyttä päällystöösi ja kysymme mtä te täällä organisaatiossa pyöritte?
Jos puoliso oli työssä, ei toinen saanut työttömyyskorvausta. Sossusta sai jotain lipukkeita jolla pääsi syömään jonnekin Hakaniemeen soppaa. Asuntopula oli pahempi kuin nyt.Ne isot lähiöt puuttui. Maallla sai jonkun asunnon ja talossa töitä. Pieniä köyhiä perheitä asui jossain saunakammareissa. Helsingissä oli asuntoloita, mutta parempi asema oli alivuokralaisena,, normaalissa isommassa asunnossa. Kirpputoreja ei ollut. Vaatteet olivat kalliita.
Jättäisin velat maksamatta.
Ei myöskään ole omaisuutta mistä ulosmitata.
Myisin pimeästi, tuoretta kalaa, olutta, uistimia, ruokaa. Tosin silloin rakentaisin itselleni myös talon minne haluisin, ehkä usemmankin. Mahdollisesti saisin aikaiseksi jonkin sortin mafian.
Etsisin Amerikasta jonkun vanhan rikkaan sugardaddyn joka voisi kustantaa mun Green cardin ja jättäisi mulle miljardiomaisuutensa kuollessaan. Sen jälkeen eläisin loppuelämäni American Dreamia.
Olisin jumissa epämielekkäässä työssä, säästäisin siitä rahaa että voisin ryöstää rikkaita ja tehdä elämästäni vähemmän epämielekkään. Kunnon rikollissyndikaatti pystyyn.
Ryhtyisin näpistelemään isoista kaupoista kaikenlaista ja myisin ne tavarat.
Toimisin kuten romanit.