Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mihin hintaan on realistista rakentaa omakotitalo?

Vierailija
23.02.2009 |

Jos tontin hintaa ei lasketa mukaan... Kaikki siitä eteenpäin, että on tontti ostettu. Itse osataan tehdä pieniä juttuja, mutta ei mitään suurta ja erikoista. Pinta-ala noin 110-140neliötä, riippuu vähän miten suuri hintaero noilla on.



Jotain "avaimet käteen" paketteja katselin halvimmillaan noin 150000€, mutta mitä sitten vielä siihen lisäksi... Vai olisiko nämä "viittä vailla valmiit" paketit järkeviä? Vai onko sit sama maksaa vähän lisää, että saa ihan valmiina?



Ja mitä kuluja tohon tonttiin menee, että pystyy edes taloa alkaa siihen rakentamaan.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perustus riippuu pohjasta eli millainen pohja, tarvitseeko tehdä paljon maanvaihtoja, eli hiekat+sorat, suodatin kankaat, antura teko(suosittelen valmista muottia, sitten harkkojen muuraus+itse materiaali. Talotehdas asettaa vaatimuksia pohjalle, millainen + mihin korkoon.Liittymät maksavat yllättävät paljon+ tietty vastaavan mestarin palkkio. Älvsbyhusetia en suosittele, oletko katsonut oravais taloja?

Vierailija
2/3 |
23.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

en lähtisi rakentamaan ellei minulla olisi 2000€/asuin-neliö käytettävissäni. Plus tietty se tontin hinta. Nuo avaimet käteen - no niihin saa laskea vähintään 50k€ maatöihin, perustuksiin, liittymiin ja lupiin, pihaan yms mikä ei kuulu pakettiin.



Meillä esim vaikea rinnetontti jonka maatyöt maksoi 35k€, vielä uppoaa n 5000€ ennenkuin pengerrykset, kivetykset ja viimeiset istutukset on paikoillaan. Lupiin ja liittymiin meni 15000€ (vaihtelee kunnittain). Tässä vain pari kulua.... talo tuli maksamaan n 450k€ ilman tonttia mutta kokoakin on tuplasti teidän suunnitelmaanne nähden.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

me on itse rakennettu muutama vuosi sitten noin 1500 euroon/neliö, mutta me onkin tehty itse KAIKKI työ, suunnittelut jne mukaanlukien, joten tuo ei ole mitenkään realistista normaalisti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi seitsemän