Mitä divetymonoksidi sinulle aiheuttaa?
Kommentit (16)
Mä muistan kun itsekin olin 13-vuotias, ja ekan kemian tunnin jälkeen olin huikean tieteellinen.
Minä en enää käy kiinalaisissa ravintoloissa, kun käyttävät siellä niin runsaasti divetymonoksidia ja se tuntuu aiheuttavan minulle epämääräisen turvotuksen.
Eikö sitäpaitsi janontunteen poistuminen ole vaarallista?
Ajattelepa jos sinulle kävisi niin vaikkapa saunassa!!
Tää on kyllä ehkä yks kuluneimmista vitseistä koskaan
hirvittävän vaarallista erityisesti glutamaatin kanssa yhdessä nautittuna
Hengitettynä tukehtumisen ja paniikin omaisia tunteita. Vaikuttaa kai jotenkin hermostoon.
Tämä E-koodattujen teollisuuskaasujen E-941 ja E-948 yhdiste on yksi tappavimmista kemikaaleista maailmassa. Silti maassamme on lukuisia aitaamattomia laskeuma-altaita täynnä sitä!
Sitä on alkoholijuomissa ainesosana. Ei siis sovi täysraittiille.
Kusihädän aiheuttaa aina jostain syystä. 🤔
Perussuomalainen puolue tulee herkeämättä taistelemaan divetymonoksidin käyttöä vastaan ainoana puolueena Suomessa!
Pahoinvointia ellei yhdistettä ole neutraloitu etyylialkoholilla.
Oikeastikin liikaa nautittuna aiheuttaa myrkytyksen, josta seuraa väsymystä, pahoinvointia, ja vakavammissa tapauksissa aivojen turvotusta, jolloin potilaasta tulee sekava. Hoitamattomana voi johtaa kuolemaan.
Jotenkin ääriosoitus kohtuullisuuteen kannustavasta elämäntavasta. :)
Liiallisesti nautittuna kuolettavaa, samoin keuhkoihin joutuessaan. En ymmärrä, että sen käyttöä ei säädellä tarkemmin. Sitä löytyy jopa vauvojen ruuasta!
Poistaa mukavasti janon tunteen.