Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Infernaalinen hiusongelma! Apua!

Vierailija
12.08.2020 |

Minulla on tosi ohuet, sellaiset suomalaisen ohuet hiukset. Niitä on kuulemma ihan paljon, mutta laatu on sellaista hämähäkinseittiä. Suurin ongelmani on se, että kasvojeni ympärillä kasvaa sellaista todella epämääräistä aina liian lyhyttä, kuivaa hiusta, joka kihartuu. Naamaani ei suinkaan ympäröi ihana kiharien suortuvien kehys, vaan sellainen todella epämääräinen, sotkuinen seitti.

Hiukseni ovat aika pitkät, mutta en voi pitää niitä auki, koska ne ovat minuutissa aivan littanassa ja heiluvat pienimmästäkin tuulenvireestä sinne tänne. Pidän siis niitä auki ja joskus sisällä ollessani auki (koska tykkään pitkistä hiuksista), mutta hirveät ne ovat joka tapauksessa.

MITÄ voisin tehdä niille? En haluaisi leikata niitä lyhyeksi, mutta olen naurettavan noita-akan näköinen. Olen myös seuraillut noita curly girl -juttuja, mutta en missään tapauksessa ehtisi elää sen ohjelman mukaan. Minulla ei yksinkertaisesti ole aikaa hoitaa hiuksiani montaa tuntia päivässä tai edes viikossa.

Suoristuraudalla hiuksista tulee ihan ok, mutta luulisin että parempi olisi löytää joku kosteuttava aine, joka oikeasti toimisi.

Vinkkejä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pliiz apua!!

Vierailija
2/8 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No pese ja hoida, vedä tökötillä sileäksi ja laita ponnari. Kohta saa laittaa pipon päähän.

Kaikki kuumennus jne vaan rasittaa sun hämähäkinseittiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
4/8 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siloittava hiusöljy noihin etummaisiin hiuksiin? Esim arganöljy. Mutta älä laita liikaa ettei tule rasvaisen näköiset. Ihan tippa pari riittää pahimman pörrön taltuttamiseen.

Vierailija
5/8 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä käytän lv-palasaippuaa samaan vaivaan. Nää saa ainakin ihan eri tavalla ryhtiä tuosta. Silikonipitoiset liian pesevät shamppoot vaan latistaa. Ja sitten kierrän hiukset vähän vielä kosteana nutturalle päälaelle, niin ne kihartuu hyvin. Saa just hyvin rakennetta ja tuuheutta näillä kikoilla.

Vierailija
6/8 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko kokeillut laittaa niihin mitään hiuksiin jätettävää hoitoainetta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aja kaljuks

Vierailija
8/8 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kokeillut jätettäviä hoitoaineita, ei auta. Öljyä kun laittaa, niin hiukset tulevat ihan heti rasvaisen näköisiksi ja kaiken lisäksi se ei auta estämään kihartumista, vaan ne pikkuhiukset menevät sitten sellaiselle rasvaiselle kihartuvalle pikkuklimpille. Sama geelin kanssa tai jos yritän liimata hiuksia lakalla. 

Saippuaa en kyllä uskaltaisi käyttää, eikö se kuivata liikaa? Erilaisia silikonittomia sampoita ja hoitoaineita olen kyllâ kokeillut, mutta eivät nekään ole tuoneet apua vaivaan. Ainoat asiat, jotka hiuksia ovat koskaan rauhoittaneet ovat suoristusrauta ja raskaus. Raskaana ollessani ja imettäessäni hiukset olivat ihan normaalit  ja ihanan kiiltävät, mutta kun imetys loppui, ihanuus loppui.

ap