Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko muille tullut 1c veronpalautus vääränä päivänä?

Vierailija
12.08.2020 |

Ihmettelen tätä juttua, verottaja oli maksanut tilille 11.8. kokonaisen sentin. Tekstiviestissä henkilötunnus, ansiotulojen veronpalautus 0,01€, korko 0,00€. Yli 1000€ on palautusta tulossa 4.9. - mitä ihmettä tämä nyt oikein on? Testaileeko ne tilinumeroita ja voiko noin pieniä summia edes tavallinen sukankuluttaja siirtää tililtä toiselle?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pankkitileille ilmestyneet muutaman sentin tai euron maksut ovat aiemmilta vuosilta syntyneitä liikamaksuja tai veronpalautuksia, jotka ovat olleet liian pieniä lähteäkseen yksin palautuksena maksuun.

Viime vuoden veronpalautus maksetaan normaalisti.

Vierailija
2/2 |
12.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta että yksi sentti!? Ei tämä lyö leiville, jos aletaan yksittäisiä senttejä palauttamaan. Vaikka tapahtuisi automaattisesti, niin vähintään se ohjelmistojen pyörittäminen verohallinnon tietokoneissa jotain maksaa. Sähkö ei ole ilmaista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla