Ruusuinen hajuvesi etsinnässä
En löydä mistään hyvää hajuvettä, sillä nykyään kaikista hajuvesistä tulee joko yskänkohtaus (koska haisevat tunkkaisen voimakkaalta, rikkailla vanhoilla naisilla usein tällaisia) tai sitten ne haihtuvat iholta melkein heti (esimerkiksi Jo Malone).
Etsinnässä olisi aidosti ruusuilta tuoksuva hajuvesi joka pysyisi iholla työpäivän ajan (tai ainakin enemmän kuin tunnin :))
Vadelman tuoksu/makea tuoksu on mielestäni myös ihana, sillä inhoan tunkkaisuutta. Kuitenkin taas ei niin ällömakea, että tulee oksennus :) Anteeksi, olen surkea kertomaan mitä haluan!
Jo Malonen Red Roses oli tuoksuna aivan ihana, mutta hieman liian voimakas (muiden Jo Malonen kanssa ei ole ollut samaa ongelmaa). Ruusun tuoksu on se ykkönen, rakastan ruusujen tuoksua. Hinnalla ei ole merkitystä.
Minulla on ikää 29 vuotta, jos se johonkin vaikuttaa. Olisiko rakkaalla av-raadilla suosituksia? Olen ihan aloittelija hajuvesien kanssa, joten en edes tiedä, mitä kannattaisi alkaa testailla.
Kommentit (24)
On vaikka millä mitalla tuoksuja, joissa on ruusu mukana.
Body Shopin ruusu on hyvä kaverini iholla, mutta omalla iholla haisee oudolle
Vierailija kirjoitti:
On vaikka millä mitalla tuoksuja, joissa on ruusu mukana.
En ole ap, mutta onhan niitä, mutta harvassa ruusu on hallitseva. Yleensä vain keinotekoinen makea lemu on olevinaan ruusu. Aidolta ruusulta tuoksuu harva.
John Galliano - Parlez-moi d'Amour
En ole ikinä törmännyt kunnolliseen ruusun tuoksuun lukuun ottamatta Ranskassa paikallisia pieniä hajuvesivalmistajia.
DIOR Miss Dior Rose N'Roses
Onko kenelläkään kokemusta tuosta?
Avonille tuli tässä kuussa ruusuinen tuoksu
Onhan tuo aika vaikea yhtälö, että pitäisi olla kestävä mutta ei voimakas ruusuntuoksu. Ehkä kannattaisi suosiolla ostaa heikompi tuoksu ja atomizer, josta lisäät tuoksua päivän mittaan?
Upea ruusun tuoksu Jean Patou : Joy
Tuoksu saa olla voimakas, mutta ei sellainen, että tulee migreeni ja astmakohtaus. En osaa selittää, pahoitteluni! Esimerkiksi Miss Dior on voimakas ja jättää "vanan" jälkeensä, mutta ei aiheuta astmakohtausta.
Kiitos paljon vinkeistä!
Ap
Vierailija kirjoitti:
Tuoksu saa olla voimakas, mutta ei sellainen, että tulee migreeni ja astmakohtaus. En osaa selittää, pahoitteluni! Esimerkiksi Miss Dior on voimakas ja jättää "vanan" jälkeensä, mutta ei aiheuta astmakohtausta.
Kiitos paljon vinkeistä!
Ap
Oliko tuossa Miss Diorissa jotain huonoja puolia?
Nimestään huolimatta Avon Artistique Patchouli Indulgence tuoksuu uusulta.Aivan ihana!
Givenchy Irresistible Rose Velvet edp
Jos hankkisit eteeristä öljyä esim. Ruohonjuuresta? Itse käytän melkein pelkästään eteerisiä öljyjä hajuvesien sijaan. Tuoksuvat aidolta ja kestävät hyvin iholla.
Valentinon Donna pääsee aika lähelle. Eikä ala särkemään päätä, vaikka on intensiivinen tuoksu.
Olen etsinyt myös mutten löydä! Haisevat niin teennäiseltä.