Isoveljet pelaavat taas pleikalla, pikkuveljeä harmittaa. Helppoja nettipelejä 3-vuotiaalle?
Kommentit (12)
lautapelejä tai palapelejä yhdessä äidin tai isän kanssa? Joko sen 3 - vuotiaankin pitää pelata YKSIN tietsikkaa? Ei ihan ymmärrä, ei...
Jos 3-vuotiasta harmittaa isoveljien pelaaminen, hänelle voi sanoa, että sinäkin saat sitten isompana pelata. Elämään kuuluu harmitusta. Sitä ei voi välttää.
Jos teidän perheessänne on mitään sääntöjä pleikan pelaamiselle, isoveljet pelaavat ehkä tunnin tai max kaksi tuntia päivässä. Sen ajan pikkuveli kyllä keksii muutakin tekemistä.
tottakai. Mitä isot edellä, sitä pienet perässä. Koitas sellaista kuin Boohbah.
Onpas kamalaa!! Ja kolmevuotias ei ole vielä koskaan pelannut, nyt ajatelin että on ehkä jo kypsä kokeilemaan. Ja meillä on myös vauva, joten anteeksi nyt huono äitiyteni, en ehdi istumaan kokoajan lapsen vieressä. Idea oli, että kolmevuotias ei kiukuttelisi syrjään jäämisestään, vaan saisi itsekin pelata.. Tekeekö se musta huonon äidin?
en mäkään jaksa uskoa, että se meidän kaksivuotias aivan kieroon kasvaa, vaikka saakin tässä koneella ihan omalla vuorollaan istua. "Pelailee" sen viisi minuuttia minkä jaksaa, välillä lyysäilee kattoon ja seiniin hiiren valolla.
Anna van sen kolmivuotiaankin hetki istua koneella ja unohda kaikki hysteeriset neuvot. Kohtuudella pääsee parhaaseen lopputulokseen.
Meillä on kaikki lapset alkaneet pelata 3-vuotiaana. Kuopus, nyt 6-vuotias tyttö, taisi pelata jo vähän ennen kolmen vuoden ikää.
Mutta minusta 3 - vuotias vaan on liian pieni pelaamaan nettipelejä. Se on minun mielipiteeni. Ymmärrän toki, että aika on kortilla. Ja se että yhdessä pelaa jotain lautapeliä ei tarkoita että olisi vieressä koko aikaa. Pakko sitä aikaa vaan on järjestää isommilekin lapsille!
On sitä ennenkin pelattu isonpien lasten kanssa vauvan nukkuessa, imettäessä jne.!
vaan hyviä pelisivuja tuonikäiselle. Aikuisena ihmisenä osaa varmaan itsekin päättää mikä hänen lapselleen sopii.
Ihme tiukkapipoja täällä!! Ideana on sekin, että pikkuinen pysyy pois olkkarista, hänen ei tarvitse katsella kun veljet pelaavat k7 pelejä.
Seuraavaksi joku kai saa kohtauksen siitä että 6-vuotias pelaa k7 pelejä..
ap
Meidän juuri 4v. täyttänyt pelaa kyllä joskus tietokoneella ja Wiillä, mutta kyllä me silti tehään muutakin, esim. pelataan niitä lautapelejä.. =)
Meidän pojan suosikki on Hertan maailma, joskus pelaa jotain autopelejä, ja skeittausta.
Sellaisia mitä osaisi opastuksen jälkeen pelata yksinkin.