Kertokaa mitä teen pojan kanssa joka käy pissalla vajaan puolen tunnein välein?
Poika 8 v, vaiva ollut parisen viikkoa, mutta ei kirvelyä tms. Vain tunne että on pissahätä ja aina edes vähän lorisee. Ei juo mitenkään epänormaalia enemmän.
Kommentit (12)
varalta, voisi olla virtsatieinfektio..
Käytät ensin lääkärissä että selviää onko tulehdusta, ne ei nimittäin aina oireile kirvelyllä tai muulla. Jos ei ole tulehdusta, niin kyseessä on varmaan joku vaihe, mihin ei kannata liiaksi kiinnittää huomiota, niin se menee sitten itsekseen ohi.
kun ajattelen että se rakon tyhjennys ruokkii itse itseään.
eli joko sokeritauti tai sitten diabetes insipidus. Lääkäriin. Jos mitään ei löydy, sitten vasta tapakasvatuksen paikka.
eli joko sokeritauti tai sitten diabetes insipidus. Lääkäriin. Jos mitään ei löydy, sitten vasta tapakasvatuksen paikka.
Ekal kerral käytiin lääkäris, ei tulehduksia tms. Nyt taas kysyin lääkäriltä neuvolan yhteydes ja se sano ettei kannata kiinnittää sen kummemmin huomiota, menee ohi. Niin meni viime kerralla ja toivottavasti nytkin. Poju siis ravaa yhtenään vessas ja liru tulee joka kerta eikä juo enempää kuin enenkään.
Ensin lääkäriin, missä suljetaan pois tulehdus tai diabetes. Sitten rakon koulutusta. Meillä oli poika 11-vuotias kun alkoi rampata vessassa tiheästi ... ensin tunnin välein, sitten puolen tunnin välein, sitten vartin välein. Koulussa pystyi olemaan oppitunnin ajan käymättä vessassa, mutta kotona kävi todella tiuhaan. Käytiin lääkärissä, ei tulehdusta tai diabetesta, myös residuaalitutkimus ultralla tehtiin, kaikki kunnossa. Sitten vaan rakkoa kouluttamaan; aluksi sai mennä puolen tunnin välein ... päivä päivältä väliä pidennettiin, ja aika pian tilanne parani ja poika pystyi pitämään useamman tunnin välin vessakäynneissä. Tämä kurinalainen "koulutus" onnistui hyvin, koska pojalla jo ikää varsin paljon. Ehkä ei vielä 8-vuotiaalla onnistu ilman että vanhemmat todella vieressä vahtii että vessaan ei mennä liian usein.
Nyt poikamme on kohta 15 v ja edelleen on jonkin verran poikkeavaa rakon toiminnassa. Päivät menee ilman ongelmia, mutta öisin poika käy keskimäärin 2 kertaa vessassa, mitä en pidä normaalina. Vai miten on, käykö teidän isot lapset öisin vessassa?
Kuten olet saanutkin jo vastauksia, niin viet pojan lääkäriin.
Meillä oli pojalla sama vaiva, ja vein lääkäriin. Koska poika ei ravannut yöllä vessassa lääkäri sanoi, että se sulkee pois diabeteksen ja tulehduksen eikä alkanut edes tutkimaan niitä. Ensin hoidettiin pois ummetus, ja koska sekään ei auttanut, lääkäri määräsi pojalle lääkekuuriin, joka vie virtsarakosta ärsytystä pois, jonkilaisia virtsarakon lihasrelaksantteja, cystrin-kuuri (en ole varma kuinka lääke kirjoitetaan.) Kyseessä oli ns. virtsarakon ärsytysoire. Lääkekuuri auttoi ja vaiva jäi. Suuri helpotus!
Suosittelen hyvää yksityistä lääkäriä, diabetes ja tulehdus ovat varmaan vaivoja, joita useimmat lääkräit osaavat sulkea pois, mutta en usko, että ihan kaikki terveyskeskuslääkärit osaavat määrätä lihasrakkoa rentouttavia lääkkeitä.
Suosittelen hyvää yksityistä lääkäriä, diabetes ja tulehdus ovat varmaan vaivoja, joita useimmat lääkräit osaavat sulkea pois, mutta en usko, että ihan kaikki terveyskeskuslääkärit osaavat määrätä lihasrakkoa rentouttavia lääkkeitä.
[/quote]
ravaamisen. Vaiva oli ainakin meillä varmaan poikaa aika lailla kuluttava. Hänellä sitä oli alle kouluikäisenä parina talvena vain kotona. Koulussa alkoi sama vaiva, ja silloin se oli yksinomaan koulussa. Tunnilla saattoi keskittyminen mennä siihen, että kestää olla tunnilla välituntiin saakka. Välitunnista meni taas aikaa vessareissuihin, joten leikkiaika jäi vähemmälle. voimia.
Voi olla VTI tai diabetes