Mieheltä kysyttiin lentokentällä "huolestuttaako matkustaminen", vastasi "ei huoleta, kun en juuri matkustele" matkalla lentokoneeseen
Pitää antaa seuraava nobelin palkinto tolle einsteinille.
TV:ssä siis, a-studiossa.
Kommentit (3)
Varmaan semmonen maaninen lentelijä, joka ei omasta mielestään matkustele ollenkaan, jos lentää vain 100 kertaa puolessa vuodessa., 50 kertaa on ei-matkustamista.
Ihan hulluja..
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) terveys- ja turvallisuusosaston johtaja Mika Salminen kertoo Ylelle, että hengitysmaskien käyttöönottoa mietitään nyt aktiivisesti.
Salmisen sanoin tilanne ei vielä ole sellainen, että maskin käytön vaatiminen olisi kohtuullista kaikissa tilanteissa. Asia tulee ajankohtaiseksi todennäköisesti viimeistään silloin, kun ihmiset alkavat palata suuremmissa määrin lomilta, ja tietenkin epidemiatilanteen muuttuessa radikaalisti.
Salminen muistuttaa, ettei koronaepidemia ole ohi. Salmisen mukaan on olemassa riski, että epidemiaa torjuessa tulee takaisku. Niin voi tapahtua, jos käsi- ja hengitystiehygienia sekä turvavälit unohtuvat erityisesti sisätiloissa.
– Kun mennään syksyä kohti, hengitystieinfektiot tuppaavat lisääntymään joka vuosi. Ei ole mitään syytä ajatella, että koronan suhteen perusriski olisi erilainen. Syksy tulee olemaan aikaan, jolloin pitää seurata tarkasti tätä tilannetta, Salminen totesi.
Näin tämän kanssa ja jäin miettimään että nyt taisin kuulla/ymmärtää väärin.