Voiko sukulaisen jättää kutsumatta juhliin?
Asia jota pähkäilen joka ikinen kesä! Meidän lapsella on syntymäpäivät elokuussa ja tässä taas huomaan stressaavani kutsuttujen listaa.
Miehelläni ok viisi sisarusta, joiden kanssa ei ole tekemisissä juuri ollenkaan. Kuitenkin odottavat joka vuosi kutsua lapsemme synttäreille ja ollaankin aina kutsuttu. Nyt mietin ekaa kertaa, että haluaisin oikeasti jättää heidät kutsumatta ja pitää juhlat vain meille oikeasti läheisten ihmisten kesken. Siis sellaisten joiden kanssa ollaan tekemisissä muutenkin ja nähdään ja vaihdellaan kuulumisia. Kaikkia sisaruksia ollaan nähty viimeksi edellisillä syntymäpäivillä ja yhteydenpito on todella vähäistä.
Tuntuu typerältä kestitä ihmisiä jotka eivät oikeastaan kuulu elämään, ovat toki sukua mutta noin muuten. Olisi kiva tietää miten muut kokee tämän? Tiedän että miehen vanhemmat loukkaantuvat jos sisaruksia ei kutsuta, mutta koitan ajatella niin että se on meidän oma asia. Mies on siis kanssani samalla linjalla asian kanssa.
Tuntuu kuin nämä juhlat olisivat joku tapaaminen jossa sisarukset pääsevät näkemään toisiaan ja syömään hyvin, enkä halua heille sellaisia enää järjestää.. lapsestamme eivät ole olleet kiinnostuneita. Saattavat tulla juhliin joskus jopa ilman lahjaa, mikä on mielestäni outoa kun kyseessä on lapsi.
Mielipiteitä?
Kommentit (65)
Ei meidän mielipiteillä ole väliä. Hyvä kun olette miehen kanssa samaa mieltä, sillä menette.
tietysti voi. ehkä vähän oudolta vaikuttaa jos sinun kaikki sisarukset kutsutaan ja miehen ei. mutta parhaat juhlat tulee vain lähipiirin kesken.
Meille kävi myös näin. Emme saaneet kutsua veljenil lasten synttäreille, vaikka lapsemme olivat liki samanikäisinä ja joihin osallistui lasten äidin siskon edellisellä viikolla mukaan tarttunut ravintolatuttavuus. Myöhemmin ihmettelivät, kun emme halua olla tekemisissä emmekä enää kutsu omiin juhlimme. Sukulaisten yhteydenpito on kuulemma erittäin tärkeää.
Voi jättää kutsumatta kenet tahansa.
Sitten pitää olla valmis ottamaan vastaan kaikki seuraukset ihan nikottelematta.
Kannattaa kuvitella omalle kohdalleen, niin voi kunnolla varautua siihen, että välit viilenee.
Itse en jaksaisi sitä kränää mitä kutsumattomuudesta syntyisi miehen sisarusten ja vanhempien kanssa, mutta jos se ei haittaa, niin jättäkää kutsumatta.
Ei voi, jos sen teet niin Jumala suuttuu ja heittää sinua kivellä päähän.
Miks pitäis velvollisuudesta kutsua? Se ylikiltteys ja munattomuus on aika monen ongelma. Sori.
Älä sitten kutsu myöskään rippi- tai yo-juhliin lahjojen toivossa.
Mumma oli jo eläessään sanonut, että hänelle ei tarvi pitää muistotilaisuutta. Hän ei halua, että kestitään ihmisiä, jotka tulevat hautajaisiin, vaikka eivät pitäneet mitään yhteyttä. Vähän ohi aiheen, mutta tuli vaan mieleen.
Vierailija kirjoitti:
Älä sitten kutsu myöskään rippi- tai yo-juhliin lahjojen toivossa.
Se on varmaan eri asia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Älä sitten kutsu myöskään rippi- tai yo-juhliin lahjojen toivossa.
Se on varmaan eri asia.
Miksi? 😂
Tätä mä just ihmettelen, kun jotkut sanovat että pakko kutsua jos et halua riidellä. Miksi se on riidan aihe jos ei saa kutsua juhliin? Mikä velvollisuus minun on kutsua kotiini ihmisiä joiden kanssa ei muuten olla tekemisissä? Heidän kenenkään luona emme ole koskaan käyneet kylässä, eikä heillä ole lapsia.
Silti en tiedä voinko olla kutsumatta, vaikka tiedän että jokainen saa sen itse päättää.. mutta juuri tuo että varmasti nakkelevat niskojaan sen jälkeen.. toisaalta kun on ei olla tekemisissä niin haittaisiko sekään.
Minun puolelta kaikki kolme sisarusta ovat läheisiä ja nähdään usein.
Ap
Oli yhdet hautajaiset johon oli eläessään ollut tekemisissä mutta hautajaisiin ei kuitenkaan ollut kutsuttu mutta siellä oli kuitenkin ollut yks alkoholisti joka ei ollut missään tekemisissä
Vierailija kirjoitti:
Älä sitten kutsu myöskään rippi- tai yo-juhliin lahjojen toivossa.
Joka vuosi? Kuinka vanha lapsi? Jos kutsut vielä tänä vuonna ja kerrot juhlissa, että ensi vuonna pidätte vaan kaverisynttärit? Tai mies laittaa viestiä omille sisaruksilleen lapsen lahjatoiveista.
Ei tietenkään ole pakko kutsua, mutta jatkossa voi välit viilentyä. Riippuu vähän siitäkin miten lähellä/kaukana asuvat ja miten erilaiset elämåntilanteet teillä on. Onko heillä lapset jo isoja vai ei ole vielä? Miten vietätte muita juhlia kuten joulua tai juhannusta, jos ette tapaa heitä?
Vierailija kirjoitti:
Älä sitten kutsu myöskään rippi- tai yo-juhliin lahjojen toivossa.
Yleensä kyllä noihin juhliin kutsutaan enemmän väkeä, yo-juhliin suunnilleen koko suku ja tavallisille synttäreille vai kummit ja mummit.
Lapsi täyttää nyt kuusi vuotta. Kenelläkään
miehen sisaruksista ei ole lapsia.
Moni tuntuu sanovan, että välit varmasti viilenee ja kränää tulee.. mutta välit ovat jo viileät! Ei miehen puolen suku ole keskenään oikein tekemisissä. Me vietetään oikeastaan kaikki juhlapyhät ja muutenkin aikaa oman puolen sisarusten ja sukuni kanssa. Minulla on aina ollut läheinen suhde heihin ja mieheni tulee kaikkien kanssa hyvin juttuun.
Ja kun joku kommentoi että älä sitten kutsu rippijuhliinkaan, niin mielestäni tämä pätee ihan kaikkiin juhlii. Tuntuu että yleinen ajatus on, että sukulaiset täytyy kutsua koska ovat sukua.
Ap
Juhliinsa saa kutsua kenet haluaa. Kuka idiootteja kutsuisi.