Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

6-vuotiaasta on tullut kiukkupussi

Vierailija
16.07.2020 |

Ennen niin sopeuvainen ja herttainen 6v on muuttunut lyhyessä ajassa kuin pieneksi teiniksi! Huokailee ja pyörittelee silmiään (kun pyytää vaikka tekemään jotain) ja sanoo napakasti vastaan entisen "joo!" sijaan. Välillä huutaa tai itkee suht mitättömistä asioista ja ärsyttää pikkusiskoaan, minkä ehtii. Aikaisemmin kun tulin töistä, juoksi halaamaan. Mutta eilen näytti kieltä :P. Perheenjäsenet ovat pääasiassa tyhmiä ja omasta mielestään hän ei osaa mitään. Yleensä auttaa kun nappaa syliin ja halailee, itseäänkin alkaa huvittaa ja syli on sittenkin se paras paikka. No oikeasti 6v on ihania, mutta kai tämä on ohimenevää edes joksikin aikaa? Millaisia teidän 6v on? <3

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiukkuisuus meni ohi 8-vuotiaana ja palasi taas 10-vuotiaana.

Vierailija
2/2 |
16.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin tavallista juuri kuusivuotiaana. Sitä kutsutaankin juuri tämän vuoksi pikkumurkkuiäksi tai kuninkaallisiäksi. Kun lapsi on iässä jolloin on vielä toisaalta pieni ja kuitenkin kokee jo itsensä isoksi herättää hämmennystä.

TYöskentelin todella pitkään eskariryhmässä ja tämä käytös oli hyvinkin tavallista. Ihanaa, että teillä silti sylitellään ja halataan. Ja itsetuntokin kasvaa taas, kun saa onnistumisia, mutta myös epäonnistumisia turvallisessa ympäristössä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kolme