Mitä tekisitte tilanteessani?
Olen ollut nuorempana kiusattu ja minulla on taipumus jättäytyä pois, jos koen ettei minua kaivata, mikä taas johtaa yksinäisyyteen.. Siksi kysyn.
Miehelläni ja hänen veljellä yhteismökki. Mies menossa sinne nyt vkonloppuna. Velikin on siellä, hän ei pidä ns ulkopuolisista, koska on introvertti. Hän ei siis taida haluta minua sinne. Mies sanoo, että voisin mennä mutta on siis myöntänyt ettei veli minua sinne "toivo". Se ei ole kuitenkaan henkkoht.koska emme veljen kanssa edes oikein tunne. Toisaalta ajattelen, että olisi hyvä tutustua, koska kun suhde jatkuu (olemme olleet jo vuosia yhdessä) niin en kai aina voi jäädä yksin kotiin veljen takia? Vai?
Kommentit (13)
Mene mukaan vaan. Voihan olla että teillä on tosi hauskaa. Varaa kuitenkin omaa tekemistä (lukemista, käsitöitä tms) mukaan jotta voit antaa heidän olla myös keskenään. Kerro sitte kuinka kävi 😊.
No kai siihen veljeen nyt jossain vaiheessa pitäisi tutustua, jos siellä mökillä haluaa käydä? Itse kyllä menisin, mutta olenkin aika puhelias ja helposti lähestyttävä itse.
Niin siis itse olen kyllä sosiaalinen ja voisin mennä. Ei vaan tunnu kovin kivalta ängetä sinne, jos minua ei ole ns.kutsuttu.. ap
Menisin, mutta tuossa veljensä tapauksessa en asettaisi paineita veljelle enkä itselle. Antakaa siis veljen tehdä omiaan jos haluaa. En näkisi että tuossa on ajateltu mitään väkinäistä pariskuntailtaa pitää. Kun alatte tehdä ruokaa, voitte kysyä, haluaako hänkin.
Vierailija kirjoitti:
Niin siis itse olen kyllä sosiaalinen ja voisin mennä. Ei vaan tunnu kovin kivalta ängetä sinne, jos minua ei ole ns.kutsuttu.. ap
Introvertti veli ei ehkä monien muiden introverttien tapaan ”kutsu” ketään koska ei halua että häneltä odotetaan yhtään mitään (Isännöintiä/seuranpitoa/vierasvaroja...). Tämä usein tulkitaan juuri noin kuin tulkitset, eli torjumisena, mutta sitä se ei läheskään aina ole, vaan hitaan lämpeämisen jälkeen saatatte hyvinkin tulla ”juttuun”, siten kun kovin introvertin kanssa nyt voi tulla. Hyvä neuvo tuolla aiemmin että varaa vaan omia viihdykkeitä mukaan, niin ei tuu tylsää eikä ikävää jos on kovin hiljaista ja vetäytyvää sorttia se veli.
No voi voi, on se vaikeaa, on totisesti.
Miksi helvetissä olette siellä yhtäaikaa, sopikaa vuorot kummallekin ja asia on sillä selvä.
Taas tehty tikusta provo.
Mä menisin. Kyllä se veli siitä tutuksi tulee. Ja jos ei tule, niin seuraavalla kerralla mies voi mennä yksin.
Jos minusta muuten olisi kiva mennä, ehkä menisin, mutta antaisin veljen olla omissa oloissaan tai miehen ja veljensä harrastella kahdestaan aina kun mahdollista. Ehkä veisin tai tekisin veljen lempiruokaa tms.
Jos mökki on tosi pieni niin ettei kukaan voisi olla omissa oloissaan, en ehkä menisi viikonlopuksi, vaan koettaisin tutustua veljeen muulloin, lyhyemmällä vierailulla.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
mukaan vaan. kyllä sullekin jotain uurastusta löytyy.
😅
Menette ja panette. Saa velipoikakin kerrankin sarkaa kyntääkseen.
Kyse on yhteisesti omistetusta mökistä. Siinä voi toimia kahdella tavalla: 1. sovitaan vuoroista, jolloin miehesi veli saa olla siellä rauhassa omissa oloissaan 2. ei sovita vuoroista ja vehdataan kesästä toiseen kuka menee ja koska ja mistä syytä. Suosittelen vaihtoehtoa nro 1.
Jos kyse on vain veljesten keskinäisestä tapaamisesta pitää sekin sopia, selkeästi, kuin laittaa muita arvuuttelemaan kehtaako mökille mennä velipojan oikutellessa kuka ois kiva saada mökille ja kuka ei.
Koska sinua ei ole selkeästi pyydetty jäämään mökkireissusta pois ei kannata arvuutella miehen veljen tunteita. Voitte nyt kokeilla toimiiko homma teidän kokoonpanolla vai oliko viimeinen kerta. Mutta sinuakin huomioiden on asioista sovittava. Olet aivan liian kohtelias tyypille joka viis veisaa sinun kohteliaisuudestasi.
Itse olen jäänyt, ja jäisinkin kotiin tuossa tilanteessa. En todellakaan halua tungetella, enkä ole tuppautuvaa iloluontoista tyyppiä. Tästä toki johtuu yksinäisyys, niin kuin olet ilmeisesti itsekin huomannut. Minkäs teet :o