Sikiön vahvistettiin ensi kertaa saaneen koronatartunnan kohdussa
Ranskassa on vahvistettu ensi kertaa maailmassa, että sikiö on saanut koronavirustartunnan äidiltään kohdussa.
Muillakin vastasyntyneillä on todettu tartuntoja, mutta ei ole voitu varmistaa, ovatko he saaneet tartunnan ennen vai jälkeen syntymän.
Ranskalaistutkijat kertovat varmistetusta istukkatartunnasta Nature Communications -nettilehdessä julkaistussa tutkimuksessa. Se on osa laajempaa tutkimusta, jossa selvitetään mahdollisia tartuntoja äidiltä syntymättömälle lapselle.
23-vuotias nainen joutui Ranskassa sairaalaan maaliskuussa, kun hänen raskautensa oli loppuvaiheissa. Naisella todettiin koronatartunta. Kun lääkärit havaitsivat hälyttäviä merkkejä sikiössä, naiselle tehtiin keisarileikkaus ja poikavauva laitettiin eristykseen.
Vauva vaikutti aluksi normaalilta, mutta sai pian oireita. Hän on kuitenkin toipunut taudista.
Kommentit (7)
Saakohan vauvat paremman immuniteetin?
Kuka tätä alapeukuttaa? Voi olla hyvin tärkeä tieto.
Vauva vaikutti aluksi normaalilta, mutta sai pian oireita. Hän on kuitenkin toipunut taudista.
Juuen lähtis ulkomaanreissulle jos olisin raskaana.