Oletko käynyt Alanyassa?
Mistä tykkäsit, mistä et?
Lähdössä reissuun perheen kanssa (sekä kouluikäiisiä lapsia että alle);
mitä suosittelet?
Kai siellä jotain alkuperäistäkin on, eikä vain turisteille rakennettua?
Kommentit (4)
Tosin me oltiin heinäkuussa ja siellä oli ihan tukalan kuuma. Ja tuo hygieniapuoli oli kyllä melkosta.
Mut me vuokrattiin auto pariksi päiväksi ja käytiin muutamissa muissakin kaupungeissa. Kaupustelijat ovat kyllä tottumattomalle melkoinen riesa, mut pitää vaan osata olla tiukkana. Alanya on kyllä ihan turisteille rakennettu paikka, eikä siellä ole alkuperäisasutuksesta tietoakaan.
Ollaan menossa sinne kesäkuussa. En oikein kestä ajatusta pelkästään
allasalueella/rannalla makoilusta...
kakkonen ei ole osannut katsoa.
Noin 10 km kaupungista itään ja vuorille, ihana retkikohde (taksilla, sovi paluu ja kokonaishinta etukäteen) Dimcay. Vuorilta alas tuleva jääkylmä vesi ja sen päälle rakennettuja kala-altaita ja ravintoloita. Viileä päiväretki kuumallakin ilmalla.
Ihan kaupungin keskustassa, tippukiviluolta, kiinnostavat ainakin niitä koululaisia, viileää täälläkin.
Upeat maisemat kaunpungin keskustan vuorelta, selzuki linnoituksen rauniot.
Side, kiva kaupunki noin 50 km Antalyaan päin. Omatoimisesti pääseen päiväksi helposti busseilla, eikä maksa melkein mitään. Amfiteatterirauniot, viehättävä pieni kaupunki, rauhallinen keskusta.
Ja Alanya on elävä turkkilainen kaupunki jossa asuu paljon turkkilaisia ei siis todellakaan mikään pelkkä turistipaikka.
t. noin 15 kertaa Alanyassa ollut, toukokuun lopulla menossa ja sukulaisia asuu siellä.
Vierailija:
Alanyassa on 100 000 - 150 000 vakituista asukasta, laskutavasta riippuen (Turkissa ei ole ollut samanlaista väestörekisterijärjestelmää kuin Suomessa, vaan väestö on tähän saakka laskettu ovelta ovelle kiertäen). Tokihan kaupunki on kasvanut turismin myötä, ja siellä on alueita, jotka ovat täynnä turisteille suunnattuja palveluita, mutta se joka väittää yllä olevaa, ei kyllä ole ranta- ja baarikadun ulkopuolella kulkenut.