Kysymys INDUKTIOLIEDESTÄ??!! Onko kellään?
Siis onko niin, että sitä varten pitää hankkia kokonaan uudet kattilat ym? Eikö siinä voi käyttää valurautaista pannua tms.? Kannattaako sellaista hankkia?
Kommentit (11)
Meillä on sellainen liesi, jossa on induktiolevyjä ja "tavallisia" levyjä, joihin kävisi vanhat kattilat. Niitä tavallisia levyjä ei ikinä käytetä, kun ovat niin turkasen hitaita... Suosittelen täysinduktioliettä ja uusia kattiloita.
että ota vaikka jäkaappimagneetti ja jos se pysyy kattilan pohjassa, voit kattilaa käyttää induktioliedellä.
Muutama vanha ei sopinut induktiolieteen. Valurautapannua käytän viikottain.
Jos kattiloita on hiljattain uusinut, ne ovat jo induktio-yhteensopivia. Todella tyytyväinen olen.
naarmuuntumisen takia. Itse käytän silloin tällöin valurautaista pannua ja hyvin toimii (eihän sitä tarvitse välttämättä koko ajan kiskoa edestakaisin).
Todella nopea ja näppärä käyttää. Ensin piti tuohon nopeuteen oikein totutella kun tahtoi kiehua koko ajan yli. Mutta en ikinä vaihda pois nyt kun ynteinen sävel on löytynyt. suosittelen lämpimästi!
kattiloista kävi lieteen 90 % eli kaikki joihin tarttuu magneetti.
Jouduin ostamaan uuden paistinpannun ja luopumaan uudesta wokkipannusta. Valurautaset ei käy - mutta uunissa käy - joten ei mua haittaa.
äsken sitä magneettihommaa niin kaikkiin paitsi yhteen pieneen tarttui magneetti. Eli sopivat siis ja niissä luki induktio. Ainoa, mikä mietityttää niin se valurauta (siihenkin tosin magneetti tarttui=) ja aika harvoin kyllä valurautaista käytän, mutta silloin tällöin kuitenkin. Ehkä päädymme kuitenkin induktioon...
ap
- nopea kuin mikä ja lämmönsäätömahdollisuudet loistavat (verrattavissa kaasulieteen)!!!
Ostin ikeasta uuden kattilasarjan. Siinä oli kolme kattilaa ja paistinpannu. Ei maksanut montaa kymppiä.
jätettiin ottamatta juuri sen takia, että myyjät sanoivat kaupoissa, että tarvitaan erilaiset kattilat. Niissä tarvii olla joku "raita" joka sitten lämpiää liedellä.
En osaa sanoa valurautapannusta.