Nuoruuden ystävyyden lämmittely? Kannattaako? Vinkkejä?
Olen vasta muuttanut takaisin synnyinpaikkakunnalleni (alle 10 000 asukasta), josta tunnen joitain ihmisiä sukulaisten lisäksi mutta mitään tiiviitä ystävyyssuhteita ei ole.
Täällä asuu myös yksi vanha tuttu, jonka kanssa olimme läheiset ystävät joskus yläasteella (reilu 10 v sitten) ja sen jälkeen olemme olleet ”sometuttavia” ja nähneet satunnaisesti yhteisten tuttavien häissä tai valmistujaisissa.
Törmäsimme toisiimme myös paikallisessa baarissa vähän ennen koronaa ja oli puhetta että olisi kiva tavata uudelleen kun tuli puheeksi että olen vasta muuttanut tänne eikä täällä ole oikein läheisiä ja hänkin valitteli että piirit ovat viime vuosina pienentyneet. Keskustelu oli sinänsä ihan vilpitöntä, mutta muutaman kaljan säestämää, niin olisikohan noloa ottaa yhteyttä ja pyytää kahville?
Toisaalta mietin myös, olisiko tapaaminen kiusallinen? Jos tiet erosivat jo ysiluokan jälkeen, niin mitä yhteistä meillä enää olisi? Mitä puhuttavaa keksisi? Tavallaan tuntuu siltä, että täysin tuntemattoman kanssa voisi olla enemmän jutun aiheita kun vanhan tutun kanssa. Hänet tavallaan tuntee hyvin (taustat) mutta ihmisenä olemme varmasti molemmat muuttuneet joten aika vieraita olemme toisillemme. Toisaalta ei täällä pienellä paikkakunnalla niihin täysin tuntemattomiinkaan tutustu (paitsi työkavereihin), joten ehkä tässä voisi olla potentiaalinen ihmissuhteen alku kuitenkin? Jännittää vaan se, miten aloittaa tutustuminen tässä tilanteessa. Kummallakaan ei ole esim. lapsia joista löytyy tavallaan jutun aiheita ja joita voi vähintään syyttää siinä tilanteessa kun kahvittelu on niin kiusallista että pitää lähteä kotiin ”syömään/päiväunille”.
Kommentit (4)
Uskoisin että vanhan koulukaverin kanssa voi yhden tapaamisen ajan luontevasti jutella yhteisistä kouluajoista ja tuttavista sekä kotipaikkakunnan tapahtumista. Siinä ajassa varmaan molemmille tulee käsitys, haluatteko tavata toistekin.
Itse tuollaiselle pienelle paikkakunnalle jämähtäneenä olisin innoissani jos joku vanha kaveri olisi muuttanut takaisin. Kaikki ystävät lähtivät täältä yksi kerrallaan, ensin ammattikouluun tai lukioon toiselle paikkakunnalla, sitten korkeakouluihin tai työelämään. Harva jäi tänne ja nekin harvat ovat liittyneet äityleihin ja tapaavat vain toisia mammoja ;)
Rohkeasti yhteyttä tuohon kaveriin siis. Ties vaikka minä olisin se tämän tarinan toinen osapuoli :D
Eihän siitä kahvilla käymisestä haittaakaan ole. Voi olla, että yhteinen sävel löytyy, mutta voi myös olla että ei ole mitään yhteistä enää, mutta kokeilemalla selviää.
Miksi et vain hankkisi ihan uusia ystäviä? Harrastuksista löytää