Voiko tämä olla muu kuin borrelioosi?
Jos on punaisen pistokohdan ympärillä punainen rengas, mutta läpimitta vain n 2 cm? Voiko jonkun muun hyönteisen puremasta tulla sellainen? Kuinka yleistä on, että punkkia ei ikinä näe, jos sellainen puree?
Mulls on periaatteessa mahdollisuus olla saanut punkinkin purema, sillä olen oleillut mökillä punkkialueella ja tehnyt paljon puutarhatöitä. En ole kuitenkaan nähnyt punkkia, jälki on siis jalassa. Purema voi olla kuitenkin melkein mistä hyönteisestä tahansa, mutta tuleeko niihin rengas?
Onko täällä joku asiasta tietävä?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Kyllä sen punkin näkee. Ja tuntee, kun se kasvaa palloksi mihin imee veret.
Zinc
Eikä näe eikä tunne. Minulla on borelioosi ollut kolme kertaa enkä kertaakaan ole huomannut punkkia. Jo nymfit kantavat borrelioosia. Kolmannen kerran sain borrelioosin paarman puremasta. Kyllä, luit aivan oikein.
Voiko tavallisesta puremasta tulla se rengas , vaikkei olisi borrelioosia?
Googlaa "tinea ihottuma". Mullakin kerran ollut jalassa yksi tinearinkula. Näyttääkö yhtään samalta?
Mene lääkäriin. Asap. Saat ab-kuurin. Näky punkkia tai ei, rengasmuodostuma on sen merkki, että hoitaa pitää.
Mulla on myös ollut muutamiakin punaisia rinkuloita. Sun kannattaisi mennä yksityiselle ja testata borrelioosi ja tumavasta-aineet. Se voi olla borrelioosi mutta oon alkanut epäillä että se voisi hyvin todennäköisesti olla scleroderma morphea
Kyllä sen punkin näkee. Ja tuntee, kun se kasvaa palloksi mihin imee veret.
Zinc