Lapsi alkanut itkeä aina aamuisin päiväkotiin vietäessä, päiväkodissa jotakin vialla?
Aiemmin lapsi jäi päiväkotiin tosi mielellään, mutta nyt viimeinen kuukausi on ollut itkua joka aamu päiväkotiin mentäessä. Lapsi alkaa itkeä jo portilla.
Tekisi mieli tehdä valitus päiväkodin johtajalle ja vaatia hoitajia vaihtoon
Kommentit (24)
jos päiväkoti on ihan ok, mutta lapsella on vain ikävä äitiä. Onko se nyt niin vaikeaa hyväksyä?
vaiheita, jolloin ei huvittaisi ollenkaan mennä töihin. Ainakin itsellä tietyt vuodenajat ovat sellaisia, että väsymys työntekoon painaa enemmän kuin muulloin ja kaipaa lomaa. Sama se on lastenkin kanssa, sillä päivähoito on lapselle samaa kuin aikuisille työ, rasittavaa.
Ei päivähoidossa välttämättä ole mitään vikaa -ainakaan enempää kuin aiemminkaan. Perusasetelmahan kuitenkin on se, ettei suurissa ryhmissä millään saa yksilöllistä huomiota riittävästi, koska lapsia on liikaa hoitajien lukumäärään nähden.
ettei hän jaksa lähteä hoitoon. Syksyhän oli pitkä ja jos teillä oli lyhyt joululoma, niin lapsi voi hyvinkin olla jo väsynyt hoitoon ja arkeen. Oletko sinä ja lapsen isä riitävästi läsnä iltaisin ja viikonloppuisin lapsellenne?
viimeisellä viikolla tokaisin lapselle, että hyvä että menet päiväkotiin, en jaksa sua enää
kanssa tökkii? Suhteen ongelmat saattavat aktuualistua nimenomaan erotilanteissa.
Tämähän on lapsen riistämistä ja totalitarismia!!!!
mutta lapsi on uhmaiässä, ainokainen ja muutenkin vaativa ja silloin ei oma pinna aina riitä puolen tunnin suostutteluun joka helvetin asiassa.
Silloin turvaudun uhkailuun että minä häivyn tästä ja lapsi jää yksin jos ei kohta ala pukeminen kiinnostaa
mutta lapsi on uhmaiässä, ainokainen ja muutenkin vaativa ja silloin ei oma pinna aina riitä puolen tunnin suostutteluun joka helvetin asiassa.
Silloin turvaudun uhkailuun että minä häivyn tästä ja lapsi jää yksin jos ei kohta ala pukeminen kiinnostaa
Jooo-o-o siltä kuulostaakin!
"NYt lähti ilmoitus NIna Mikkoselle!
Tämähän on lapsen riistämistä ja totalitarismia!!!!"
Tää oli hauska!
enemmän lapsesta ja lapsen normaalista kehityksestä kuin siitä, että päivähoidon tädit olisivat muuttuneet.
Uhmaikäiselle tulee takertumiskausia ja varmaan kaikille lapsille kausia, milloin päiväkotiin meno ei tunnukaan kivalta -vaikka päivä siellä menisivätkin ihan kivasti. Jaksatkos itse mennä joka aamu ilomielin töihin - en minä ainakaan, vaikka sinne pitääkin mennä ja työt hoitaa. Kyllähän sitä itse kutakin välillä tympii, miksei sitten uhmaikäistä, jolla on oman kasvunsa kanssa paljon haastetta.
korostunut, siitä tulee kahnauksia.
Muuten lapsen kanssa sylitellään, lueskellaan ja hassutellaan joka päivä monta kertaa ja lisäksi lapsi nukkuu aina mun kainalossa perhepedissä eli saa myös sitä läheisyyttä.
Voi olla että itkuisuus johtuu yöunien lyhyydestä, lapsi nukkuu vain 9 tuntia yössä koska on tottunut nukahtamaan mun kainaloon ja minä laitan nukkumaan vasta klo 22-23 illalla.
Joululomalla meni rytmit ihan sekaisin, valvottiin myöhään ja nukuttiin pitkään.
Pitää alkaa laittamaan lapsi nukkumaan viimeistään klo 20.30
viimeisellä viikolla tokaisin lapselle, että hyvä että menet päiväkotiin, en jaksa sua enää
Meillä ainakin on aina tällaisten viiko-kahden taukojen jälkeen nähtävissä sopeutumisvaikeukisa päivähoitoon palattaessa. Ne eivät ole kyllä kestäneet kuin muutaman päivän...
Hassua on se, että esim. kesäloman jälkeen (joka on siis selvästi pidempi, 6-8 viikkoa) lapsilla ei ole minkäänlaisia sopeutumisvaikeuksia. Ehkä kyse on siitä, että silloin on jo ollut niin pitkä loma, että on jo kiva palata "sorvin ääreen" (sama koululaisilla).
osittain voi johtua siitä että päiväkodissa tehtiin tilamuutoksia ja lapselleni on ne muutos- ja siirtymätilanteet olleet aina vaikeita. Tai sitten itkut johtuvat siitä mun tokaisusta.
Voi olla,että lapsen turvallisuuden tunne on nyt heikentynyt, ja hän tarvitsee sen palautumiseen ekstramäärän läheisyyttä ja osoitusta, että häntä jaksetaan ja ettei häntä hylätä. Tai sitten tuolla yöunen määrälläkin on tärkeä osansa asiassa. No joka tapauksessa hyvä juttu, että tiedät mitä tehdä asialle.
viime kesänä 5-veellä. Yritimme kysellä, kiusaako joku häntä, mutta ei kuulemma kiusannut. Tarhasta haettaessa hän taas oli vihainen kun "tulit liian aikaisin!" ja kiva leikki jäi kesken. Lapsi lopetti yleensä poraamisen sisällä kun oli vähän aikaa hoitajan sylissä. Lapsen mukaan hoitajat oli sitten selittäneet lapselle, että "jos on hyvä isi tai äiti, niin kyllähän sitä ikävä tulee" Meillä se oli tosiaan vaan jonkin sortin eroahdistus, ja meni ohi.
Varmaan sit jo koulussa tulee ongelmia niin sehän on heti koulun vika?? Sama kun tossa, heti päiväkodissa on pakko olla jokin pielessä kun meidän pikku-mussu ei naura innosta päästä sinne..
tuo tai hakee lapset. Vanhemmat laittaa oven kiinni niin huutaminen loppuu heti. Hakiessa se jatkuu kuulemma kotiin asti. Päivät ovat oikein tyytyväisiä ja reippaita.
Haen yleensä omani eri aikaan ja lapsilla ei tosiaan ole mitään hätää vaan iloisesti leikkivät. Eli kyllä tuossa vanhempien ja lasten suhteessa joku mättää.
varmaan ne ämmät siellä simputtavat lastani