Miksi sanotaan että pellavakankainen vaate on viileä helteillä - ei todella ole
Omistan pellavakankaisia mekkoja ja housuja, kaikki kuumia sekä tunkkaisia helteillä.
Olen mennyt vipuun ja uskonut myyjiä ja mainoksia näitä ostellessa, eivätkä olleet mitään halpojakaan.
Oma vika tietty kun uskoo näitä, ja kokemuksenkin jälkeen edelleenkin ostaa rypistyviä sarssuja luullen että edellisen ostoksen kangas olisi vain jotenkin erilaatuista.
Kommentit (26)
Ihan sama kokemus. kamalan kuumia muodottomia telttoja nää pellavaiset mekot. Päivän kun on töissä pitänyt näyttävät kuin olisi veneen alla yönsä viettänyt. Edessä vekit takana rypyt.
Mainoskuvissa malli seisoo just silitetyssä mekossa meren rannalla tuulessa, ah niin raikkaana ja muodikkaana - totuus aivan toinen.
Kyll äne minusta on varsin viileitä ja mukavia, mutta tietenkin niiden pitää olla riittävän väljiä. Myös se rypistyminen riippuu siitä, että onko vaati liian tiukka (jolloin ne menee rypyille lantiolta istuessa ja ne sitten pysyvät vaatteessa kun nousee ylös) vai tarpeeksi väljä (jolloin ryppyjä ei synny istuessakaan vaan vaate jättää istujan sisäänsä ja laskeutuu kehon päällä).
Juu ja pistelee vielä ihoakin penteleet.
No rypistymisellä ja viileydellä ei olekaan mitään tekemistä toistensa kanssa.
Kyllä pellavakangas on viileä ja mukava. Yleensä pellava on vielä kudottu suht harvasti esim. puuvillaan verrattuna.
Valitettavasti en itse pidä siitä rypistymisestä, joten harvemmin tulee käytettyä pellavaisia vaatteita.
Miehellä vaaleat pellavahousut on todella hyvät kesällä, mutta ei missään toimistossa. Ulkona ovat ilmavat ja mukavat.
Istuessa jollain nihkeällä tuolilla pellava ei toki tunnu kovin viileältä. Sen sijaan liikkuu pellavavaatteissa ulkosalla, ei nyt mitään hikijumppaa mutta tavallista liikuskelua, silloin pellava tuntuu viileältä ja mukavalta päällä. Varsinkin jos on pientäkään tuulenvirettä.
Riippuu kankaan laadusta. Halpa paksu löyhään kudottu pellava on tietenkin huonoa.
Mutta kyllä pellava on paras valinta helteellä.
Hyvä on myös ohut puuvilla.
No ei se mikään viilennysviitta olekaan eli jos sulla on kuuma niin totta hlvetissä sulla on kuuma siinä pellavakauhtanassakin. Mutta tokikaan ei ihan niin kuuma kuin jossain hiostavassa keinokuitukoltussa.
Itselle ne pellavan rypyt on liikaa ja siksi vaatteet on jotenkin epäsiistejä mutta pellavahuivi sen sijaan on aivan mahtava. Näillä säillä ei tietty huivia kaulaansa kaipaa, mutta talvella se on sopivasti lämmin (oikeasti vaikka päivä paistaa kankaasta liki läpi) ja keväällä/kesällä/sisätiloissa taas ihanan hengittävä ja viileämpi kuin puuvilla. Nuo akryyli- ja polyesterihuivit on ihan järkyttäviä hiostajia ja olisi sama kietoa muovipussi kaulaansa..
No helteellä mikään vaate ei varsinaisesti ole viileä, mutta pellava on matskuista viilein kunhan vaate on sopivan kokoinen eli väljä.
Lisäksi esim pellavapaita on peittävämpi kuin joku nirunaru-toppi ja siksi viileämpi kun aurinko ei porota paljaalle iholle.
Loistava materiaali pyyhkeisiin. Muista pellavatuotteisa en välitä.
Kun pellavavaatteet ovat tarpeeksi väljiä, niin ovat kyllä viileitä. Japanissa melkein neljässäkymmenessä asteessa kokeiltu
Vierailija kirjoitti:
Riippuu kankaan laadusta. Halpa paksu löyhään kudottu pellava on tietenkin huonoa.
Mutta kyllä pellava on paras valinta helteellä.
Hyvä on myös ohut puuvilla.
Tässäpä tämä. Ei ole myyntikikka vaan perustuu kuitujen solurakenteeseen ja niiden toisistaan poikkeaviin lämpöominaisuuksiin. Paksu pellava on lämmin, pistely johtuu huonosta laadusta.
NIiiiin totta, että pellava ei ole viileää, ja kutittaa aivan valtavasti. Ja jos se vaikka on suht ohutta, rypistyy heti kokonaan, eikä silti ole viileää.
Pitäisi kieltää kokonaan ainakin valheellinen mainonta.
Kaupoissakin myyjät sitä viileyttä toitottavat.
Ja siis surkea laatu koskee sekä vaatteita, että lakanoita, ne vasta epämiellytttäviä ja rumia ovatkin!!!!!!!!!!!!! Yhdessä vaiheessa kaikilla piti olla "viileitä" pellavalakanoita!!!!! Aika pian tulivat torille yms. myyntiin käytettyinä.
Ostin joku aika sitten tämän ja muuta en ole päälleni näillä helteillä laittanut. Illalla pessyt ja laittanut yöksi kuivumaan että saa aamulla päälle https://nanso.com/products/naisten-paitapuseromekko-pellava-valkoinen?n… menee tässä kotona köpötellessä, mutta rypistyyhän se joten jos on pitänyt kylille lähteä olen vaihtanut päälleni muuta. Mutta siis ei toi missään nimessä kuumalta tunnu päällä! Mukavamman tuntuinen kuin puuvillainen.
Ajattelin itsekin noin ja ostin pellavahousut, todella hiostavat ja muistin sitten, että niin oli viime vuosituhannellakin todella hiostavaa kun oli pellava caprit
Nooh, mutta ne ovat pyyhekangasta joka tehokkaasti imee hien pois iholta. Tuntuu mukavalta.
Eivät ole viileitä, kutittavat, rypistyvät ja herranen aika sitä PÖLYÄMISTÄ!!! Joka paikka täynnä sitä nöyhtää.
Vierailija kirjoitti:
Eivät ole viileitä, kutittavat, rypistyvät ja herranen aika sitä PÖLYÄMISTÄ!!! Joka paikka täynnä sitä nöyhtää.
Huonolaatuinen pellava kutittaa ja pölyää.
Vierailija kirjoitti:
Eivät ole viileitä, kutittavat, rypistyvät ja herranen aika sitä PÖLYÄMISTÄ!!! Joka paikka täynnä sitä nöyhtää.
Osta laatua, vaatteisiin suunniteltua kangasta, äläkä laudeliinamateriaalia.
Ei ne kyllä ole. Eilen koettu.