Mistä lastenhoitoapua?! Hätä
Mistä edullista lastenhoitoa??? kun kukaan ei auta!
Mistä saisi edullista lastenhoitoa kolmelle lapselle 5v,3 ja 1v että saisi edes yhden viikonlopun vapaaksi 3 kk välein? kummeista, isovanhemmat,ystävistä ei mitään apua, kaikki itsekkäitä ja on mukamas aina niin kiirre, ei heitä kiinnosta!!!!!!
Nämä järjestöt esim koulutetut lastenhoitajat,MLL ne on liiian kalliita ei ole varaa, koska 1 viikonloppu voi maksaa jopa 500 e . Olemme aivan uuvuksissa hulluksi tässä tulee!!!!!!!!
Kommentit (15)
Jos olette uuvuksissa niin huolehditte, että toinen huolehtii lapsista ja toinen lepää joka kuukausi viikonlopun.
En pystyisi lepäämään ja oleen ilman huolta, jos joku muu huolehtisi lapsista. Vieläpä kolmesta. Harva vieras jaksaa ja edes uskaltaa. Vastuu iso.
Tukiperhe, jossa lapsi/lapset kerran kuukaudessa viikonlopun ja loma-aikoina 14vrk/vuosi. Kannattaa hakeutua jonoon, mutta voin sanoa, että tukiperheen saamisessa voi kestää.. Sain käsityksen, että et ole yksinhuoltaja, vaan myös isä on kuvioissa? Miksi ette vuorottele, että isä hoitaa lapsia viikonlopun kerran kuussa ja sinä lähdet jonnekin rentoutumaan yksin ja toisinpäin että kerran kuussa sinä hoidat lapset vlopun ja mies lähtee vapaalle? En ole itse totaaliyksinhuoltajana koskaan ymmärtänyt, miten joku jolla on puoliso voi valittaa yhtään mistään lasten vuoksi. Itse tuuppaisin lapsen isälle samantien, jos isä olisi kuvioissa ja lähtisin Malagaan jos siltä tuntuu.
Soita neuvolaan, kun mahdollista, kun lapset vielä neuvolaikäisiä. Sano, että tuntuu, että uuvutte.
Pitäisi kyllä olla joku taho missä avuntarjoajat ja avuntarvitsijat kohtaisivat.
Juuri puhuin aikuiselle pojalleni viime viikolla, kun kävelimme leikkipuiston ohitse, että välillä tekisi mieli mennä puistoon ja ilmoittaa, että tässä olisi hyvä lastenhoitaja tarjolla.
Mutta mistäpä ne sitä voisivat tietää, luulisivat vielä, että olen joku hullu :D Pitäisi varmaan ottaa joku työtodistus mukaan. Toimin aiemmin toistakymmentä vuotta päiväkodissa, mutta lähdin sitten viimein, kun hyväksyin etten voi tehdä työtä niin hyvin kuin haluaisin. Vaikka lapset mahtavia ovatkin.
Ja itsekin olen aina ollut totaaliyh, mutta siitäkin huolimatta kyllä ymmärrän, että vanhempien on ( useimmille ainakin) tärkeää päästä viettämään myös kaksin aikaa toisinaan.
Voi hellanlettas. Että oikein uuvutte kun ette saa 3 kk välein viikonloppu vapaata. Meillä vanhin täyttää syksyllä 14 ja ei olla oltu yhtään viikonloppua vielä "vapaalla" ja ei uuvuta yhtään. Ihan asenne kysymys.
Vierailija kirjoitti:
Soita neuvolaan, kun mahdollista, kun lapset vielä neuvolaikäisiä. Sano, että tuntuu, että uuvutte.
Neuvolan velvollisuus on tehdä lasu jos lapsen vanhempi kertoo uupuvansa. Eli en suosittele.
Vanha konsti on laittaa ilmoitus lähikaupan ilmoitustaululle ja haastatella hakijat.
Eikö koko porukka voi mennä jo päiväkotiin? Eikö niin saisi vähän hengähdystaukoa?
Vierailija kirjoitti:
Voi hellanlettas. Että oikein uuvutte kun ette saa 3 kk välein viikonloppu vapaata. Meillä vanhin täyttää syksyllä 14 ja ei olla oltu yhtään viikonloppua vielä "vapaalla" ja ei uuvuta yhtään. Ihan asenne kysymys.
Ehkä tuo ivailusi ja kykysi olla näkemättä, että me ihmiset olemme erilaisia ja koemme asioita eritavoin onkin uupumusta jota et vain itse huomaa.
Mihin tarvitsette kokonaisia viikonloppuja ilman lapsia noin usein? Miksette vie lapsia päivähoitoon, siinä saatte joka päivä useamman tunnin lapsivapaata?
En ymmärrä, miksi omista pienistä lapsista pitäisi ottaa kokonainen viikonloppu vapaata säännöllisesti. Palkatkaa muutamaksi tunniksi lastenhoitaja ja käykää leffassa tai syömässä. Miksi se ei riitä?
Ap.se, että täällä ihmiset eivät ymmärrä tarvettanne, ei tarkoita etteikö sitä tarvetta saisi olla teillä. Enkä myöskään tällä nyt tarkoita, että kaikilla olisi tai pitäisi olla tarvetta saada välillä lapset hoitoon.
Kuten edellä onkin kirjoitettu, ihmiset kokevat asioita eri tavoin. Lisäksi perheessä voi pikkulapsiaikana olla hyvin erilaisia kokemuksia. Voi olla sairautra, menetyksiä, talousvaikeuksia yms, mitkä aiheuttavat lisäkuormansa.
Ja se mikä on yhdelle perheelle hyvä ja ominaine tapa toimia, ei välttämättä toimi toisella. Enempi kaipaisimme armollisuutta itseä ja toisten valintoja kohtaan.
Mistä päin ap? Ehkä voin auttaa. Teen tällä hetkellä gradua kotona ja oma lapsi on jo teini.
Parasta olisi hoitajan tulla teille. Tuttu ympäristö, omat lelut. Te menette muualle jos mahdollista.
Mikä kunta?