Vieras ulkomailta/ korona
Hiukan hankala tilanne, kun meille olisi tulossa kesällä muutamaksi vIikoksi vierailulle Perheen nuorten kaveri ulkomailta.
Oltiin sovittu asia ennenKorona-pandemiaa ja ajateltiin ilmanmuuta, ettei reissu nyt toteudu. Nyt sitten vierailija laittoi viestiä, että olisikin tulossa. Asutaan pääkaupunkiseudulla ja itse olen riskiryhmää ja olemme olleet aika tarkkoja turvavälien yms. kanssa.
Nyt mietitään, mitä tehdään.
Mielellään ei ketään vieraita kotiin otettaisi ja karanteeniohkeetkin. tietysti ainakin nyt vielä voimassa.
Nuorella on lento ostettu ja on pidemmän aikaa täällä ja osan aikaa omilla sukulaisillaan.
Mitä teksitte?
Kommentit (6)
Europan ulkopuolelta, maasta jossa on koronaa melko paljon.
Vierailija kirjoitti:
Europan ulkopuolelta, maasta jossa on koronaa melko paljon.
Voisiko hän mennä ensin karanteeniin sukulaistensa luo ja tulla vasta sitten teille?
No ei kyllä kuulosta hyvälle idealle. Ajattele, jos hänestä lähtee tartuntaketjut liikkeelle ja tuotte Suomeen toisen aallon. Pilaatte talouden lopullisesti ja tapatte satoja ihmisiä.
No, tuo lähti vähän laukalle, mutta kuitenkin.
Pointti on siinä, että näissä asioissa riskejä ei oteta vain omalle kohdalle, vaan kollektiivisesti koko yhteiskunnan kannalta.
Ja toki tuo karanteeni rajoittaa elämää oikeasti tosi paljon. Kannattaisi tulla sitten kun voi elää normaalisti.
Olisiko Jenkeistä tulossa? Siellä tartunnat on tukevasti nousussa monessa osavaltiossa. Siellä tilanne on oikeasti räjähdysherkkä. Enkä tarkoita niitä katumellakoita.
Ei Suomeen tällä hetkellä pääse ulkomailta ihmiset, jos ei ole Suomen kansalainen. Reissu voi siis peruuntua tähänkin. Tietenkään teidän ei tarvitse häntä ottaa kotiinne ilman karanteenia, ihmisellä on oikeus itse päättää keitä kotiin tulee.
Riippuu, mistä maasta. Jos Ruotsista, niin ei. Jos jostain sellaisesta maasta ja kaupungista, missä ei ole koronaa, esim. Islannista, niin tervetuloa.