No onko tämä sitten parempi ruokavalio?
Kovasti tuli alapeukkuja "väärästä" ruokavaliosta. Entäs tämä sitten? Pari esimerkkipäivää, ravitsemusterapeutti Hanna Partasen laatimia. Otettu FitLaihdu! -lehdestä.
TIISTAI
Aamiainen: 3 dl maitoon keitettyä kaurapuuroa, 1 dl mustikoita, 1,5 dl rasvatonta maitoa ja kahvia tai teetä
Lounas: 200 g kirjolohifilettä ja puoli lautasellista höyrytettyjä kasviksia ja 2 dl rasvatonta piimää
Välipala: 1,5 dl maustamatonta rahkaa ja ananasrengas
Päivällinen: Mozzarella-tomaattisalaatti* ja omena
Iltapala: 5 mantelia, 1,5 dl (soija)maitoa ja banaani
* Mozzarella-tomaattisalaatti: Iso tomaatti ja pala vähärasvaista mozzarellaa viipaloidaan, asetellaan limittäin ja maustetaan basilikalla, ripauksella suolaa sekä 2 tl oliiviöljyä
PERJANTAI
Aamiainen: 1 soijajogurtti (esim. Alpro Yofu), 1,5 dl marjoja, 1 rkl pellavansiemenrouhetta ja kahvia tai teetä
Lounas: Tomaatti-tonnikalapasta**, 1 tl parmesaaniraastetta ja 2 dl rasvatonta maitoa tai soijamaitoa
Välipala: Proteiinirahka
Päivällinen: Kanasalaatti*** ja 2 tl öljypohjaista kastiketta
Iltapala: 100 g reajuustoa ja rengas tuoretta ananasta
** Tomaatti-tonnikalapasta: 1,5 dl täysjyväpastaa, 2 dl tomaattikastiketta, 150 g tonnikalaa vedessä
*** Kanasalaatti: 150 g broilerisuikaleita tai filettä, vihreää salaattia, puolikas avokado, 1 dl hunajamelonilohkoja ja kurkkusuikaleita
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Hanna Partanen on pelkkä vitsi :)
Meinaatko että hänen laatimalla ruokavaliolla ei laihdu?
Vai oletko joku karppausintoilija, jonka mielestä ainoa oikea vaihtoehto on VHH tai peräti keto?
Kuulostaa 80-luvun painonvartijoilta.
Kuka jaksaa tuollaista missä pitäisi laskea kaikki tyyliin tuota 1dl ja tuota 100g.
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa 80-luvun painonvartijoilta.
Siinä syötiin kyllä PALJON vähemmän. Olen omin silmin nähnyt sellaisia vanhoja vihkosia, joita oli tallessa sen ajan laihduttajilta.
Nykyaikaisessakin Painonvartijoissa syödään vähemmän, ainakin jos ei liiku. Mulla on nimittäin se materiaali käytettävissäni.
Aika vähän on kasviksia ja hedelmiä minun makuuni. Ananasrenkaita, oikeasti?
Paljonko tuon ruokavalion kanssa harrastetaan liikuntaa tai mikä on päivittäinen aktiivisuus? Itselleni aikanakin yksi tomaatti ja pari siivua mozzarellaa päivälliseksi olisi ihan naurettavan vähän.
Vierailija kirjoitti:
Paljonko tuon ruokavalion kanssa harrastetaan liikuntaa tai mikä on päivittäinen aktiivisuus? Itselleni aikanakin yksi tomaatti ja pari siivua mozzarellaa päivälliseksi olisi ihan naurettavan vähän.
Tuskin pystyy liikkumaan noin onnettomalla sapuskalla.
Vierailija kirjoitti:
Paljonko tuon ruokavalion kanssa harrastetaan liikuntaa tai mikä on päivittäinen aktiivisuus? Itselleni aikanakin yksi tomaatti ja pari siivua mozzarellaa päivälliseksi olisi ihan naurettavan vähän.
Tämä ruokavalio on tarkoitettu 4 viikon tehostartiksi ylipainoisille naisille. Paljon kuntoilevalle energiamäärä on tietenkin liian pieni. Pyöräilen töihin jotain 4-5 km suuntaansa, ja uskoisin tämän ruokavalion olevan ihan hyvä jos haluan tosiaan sellaisen tehostartin jolla irtoaa 5 kg 4 viikossa.
Itse ainakin aion aloittaa treenaamisen myöhemmin, sitten kun saa syödä energiatarvettaan vastaavan määrän eikä ole enää tarvetta laihduttaa. Toki minä nytkin pyöräilyn lisäksi käyn kävelyllä. Alan tehdä YouTubesta kotona aloittelijoille tarkoitettuja treenejä pikkuhiljaa edeten. Varsinaisen kropanmuokkauksen aloitan laihdutettuani.
Kukahan joisi kahvia tuollaisten kanssa?
up