Uskaltaako kesällä tulla Suomeen?
Tavallisesti 2-3 viikkoa kesällä ollaan Suomessa.
Täällä missä asutaan on koronaepidemia otettu kunnon rajoituksilla hoitoon. Kaikki liikkeet ruokakauppoja lukuunottamatta oli kiinni viikkokausia, maskipakko julkisilla paikoilla, toisten ihmisten tapaaminen ollut todellakin minimissä.
Mutta kun seuraa Suomen tapahtumia niin siellä samaan aikaan lähes kaikki ollut auki koko ajan! Eikä puhettakaan että maskia haluttaisiin pitää, ja ravintolaan on pakko päästä.
Aluksi oli kesän suhteen sellainen ajatus että täytyy Suomeen tullessa olla aluksi vähintään viikko mökillä eristyksissä, vaikka ei virallisesti heinäkuussa enää sellaista suositusta olisikaan. Ihan vain sen vuoksi että ei ainakaan edes vahingossa tuoda koronaa sukulaisille, vaikka eristyksissä on tietysti täällä kotonakin oltu koko ajan. Mutta esim. matkalla Suomeen saatettaisiin tauti saada, ja sitten tartuttaa muihin.
Mutta nyt kun on Suomen touhua seurannut niin vaikuttaisi siltä että tilanne on toisin päin: uskaltaako täältä lähteä Suomeen hakemaan tautia, kun siellä eletään jo kuin mitään epidemiaa ei olisikaan? Vähän viime päivienkien uutisten perusteella vaikuttaisi siltä että hyvinkin saattaa keskikesällä osua seuraava tautihuippu Suomessa.
Onko muita jotka samassa tilanteessa?
Kommentit (10)
En ole samassa tilanteessa, mutta seurailisin miten tilanne täällä etenee ja tekisin päätöksen vasta myöhemmin.
Älä tule. Täällä harkitaan linkoiluja koko kesäksi.
Parempi kun et tule tänne Suomeen levittämään sitä koronaasi. Meillä kun katsos se ei koskaan päässyt niin holtittomasti leviämään että olisi täytynyt laittaa kaikki kiinni.
Ei suositella matkustamista ollenkaan 2020
Täällä Hki:ssä ainakin ihmiset toimivat lähes, niin kuin ei koronaa olisikaan enää.
Itseäni hiukan hirvittää ja meillä paljon tuttuja ulkomailla ja he ovat olleet aivan ihmeissään, kun Suomessa ei mitään karanteenia.
Itse ehkä miettisin eniten matkustamista ja lentokentillä altistumista. Suomessa on ainakin tällä hetkellä kyllä paljon niitä kuntia, joissa ei juurikaan korona edes ole.
Hki:ssä tartunnat ovat selkeästi keskittyneet tietyille alueille...
Sama tilanne.
Asun maassa, jossa tilanne Koronan suhteen tällä hetkellä todella hyvä. En tiedä haluanko lähteä koittamaan onnea kotimaahan, vaikka ikävä onkin kova.
Asun myös ulkomailla. Jos karanteenirajoitus poistetaan, aion mennä Suomeen tapaamaan äitiäni ja siskoani. Mutta karanteenissa en siellä aio kahta viikkoa istua, se on ajanhukkaa. Ja jos sama karanteeniaika on vielä kun palaa takaisin, niin ei onnistu.