Naapuri syöttää linnuille jauhelihaa
Kommentit (11)
Mikä on aloituksen pointti? Linnut syö luonnossa rasvaisia matoja, jauheliha on iihan ok ruokaa välillä.
Suurin osa Suomen linnuista on lihansyöjiä.
Vierailija kirjoitti:
Suurin osa Suomen linnuista on lihansyöjiä.
Liha on murha.
Oletko naapurini? Syötän linnuille kaikki vanhentuneet lihat (harvoin) sekä huonot osat - jänteet, rasvalöllöt sun muut - ruuaksi perkaamistani lihoista. Esimerkiksi porsaanfileestä sen sitkeän valkoisen osan. Hyvin kelpaa. Myös hiirenloukkuun jääneet hiiret vien linnuille, harakka ne yleensä siitä hakee. Proteiini kiertoon!
Pilaantunutta vai käyttökelpoista? Tuhlausta, jos elintarvikkeita heittää haaskoille. Naapuri heitteli parvekkeelta silakoita lokeille autotielle. Muistisairas vanhus oli.
Eiköhän se ole nähty mitä tapahtuu linnuille joille syötetään leipää ja pullaa. Ovat lentokyvyttömiä. Hyvä että joku ruokkii jauhelihalla.
Dinosauruksen jälkeläiset vois syödä vaikka ihmisiä, jos olisivat tarpeeksi isoja.
Zinc
Linnut on oikeasti petoja, eikä mitään kivoja pikku tsirpuloita ..
Zinc
Jos mietitte, että linnut vielä kalvaa kaikki ruumiit kuolleista aavikolla, niin mikähän niiden funktio on luonnossa.
Zinc
Sanontakin sen sanoo: kuin korppikotka haaskalla
Miksi ihmeessä?