Jouduin käymään muun asian tiimoilta terveyskeskuksessa maanantaina. Nyt kova kurkkukipu ja vilunväristyksiä.
Tarttuikohan sieltä korona mukaan? Voi hemmetti sentään... Yritin kyllä pysytellä todella kaukana ihmisistä enkä vahingossakaan koskenut mihinkään...
Kommentit (13)
No onko sun asuinseudulla tuoreita tartuntoja?
Tosin joku muu virus se kuitenkin on todennäköisimmin.
No mieti ketä tapasit tuolla terveyskeskus käynnilläsi?
Menitkö omalla autolla, vai julkisilla vai kävellen?
Kuinka monta potilasta jonotti samaan aikaan odotustilassa?
Kävitkö samalla reissulla apteekissa? Tai kaupassa tai muualla?
Noudatitko turvavälejä, pesitkö kätesi erittäin huolellisesti kotiin tultuasi?
Ja käytitkö reissun aikana käsidesiä tarvittaessa. Kävitkö terveyskeskuksen vessassa, harvassa paikkaa wc:t ovat nyt edes käytössä.
Nää kaikki kannata kerrata huolellisesti, siitä selviää mistä tartunta olisi voinut tulla!
Seuraile tilannetta pari kolmee päivä, jos huonommaksi menee ota yhteys alueesi siihen nroon mikä teille on annettu koronaepäilyksiä varten. Tai omaan terveyskeskukseen.
Ole rauhallinen.
Olisi kannattanut miettiä oliko se syy sinne terveyskeskukseen menemiselle kuin välttämätön. Kuulostaa siltä että sait koronatartunnan.
Mene testiin parin päivännpäästä. Nyt niihin päösee helposti.
Terveyskeskus on vihoviimeinen paikka jonne nyt kannattaa mennä.
Eikö se korona idä pari viikkoa? Eikä siellä terveyskeskuksissa niitä koronasairaita ole, nehän menevät suoraan jonnekin erikoistelttoihin testattaviksi.
Oot vaan ollut ulkona ilman pipoa, vaikka on kylmä tuuli. Tavallista kevätnuhaa.
Vierailija kirjoitti:
Eikö se korona idä pari viikkoa? Eikä siellä terveyskeskuksissa niitä koronasairaita ole, nehän menevät suoraan jonnekin erikoistelttoihin testattaviksi.
Oot vaan ollut ulkona ilman pipoa, vaikka on kylmä tuuli. Tavallista kevätnuhaa.
Voi tulla oireet jo pöivän parin päästä, tai parin viikon päästä. Hyvinkin voi olla oireita nyt, jos on maanantaina saatu tartunta.
Jos noilla oireilla diagnosoidaan korona, minulla on jo ainakin kolmas korona menossa, tai neljäkin, jos se viime syksyinen pitkänsitkeä flunssa lasketaan mukaan.
Normi kausinuha noilla oireilla. Noita on jatkuvasti liikkeellä. Koronakin on täällä jo sairastettu ja se vertautui itsellä ihan normaaliin nuhakuuumeseen. Ei siitä mitään jälkioireita tullut ja parantumisesta on reilu kuukausi aikaa.
Nythän pitäisi mennä heti testiin pienilläkin oireilla.
Noseboa.