Tuli ikävä oikein vanhaa Eppu Normaalin musiikkia, mitä suosittelet?
Muistan semmoistn levyn kuin ”Tie vie”. Siinä oli kannessa joku omatekoinen öljyvärimaalaus.
Kommentit (12)
Tie vie on ihana <3 Itsekin tykkään vanhasta Epusta, kun eivät vielä olleet tunkkaisia itkeviä setämiehiä.
Akun tehdas-levy on hauska. Tykkään sen tunnelmasta, soundeista ja biiseistä.
Yksittäisistä biiseistä suosittelisin ehdottomasti sellaista kuin Valkoinen kupla. Jostain syystä jäänyt paljon vähemmälle huomiolle ja radiosoitolle kuin monet huonommat kyseisen yhtyeen biisit, vaikka oli albuminsa nimikkobiisi.
Ohis, minä taas haluaisin Hectorin keikalle. En ole ollut vaikka hän on ihan viime vuosina jonkun keikan heittänytkin. Oikein harmittaa vieläkin kun aikataulu ei antanut myöten.
Jotenkin rauhallinen ja melankolinen tunnelma on ”Kun olet poissa”. Tykkään siitä kun kuulee, että kappale on sävelletty kitaraa soinnutellen. Niistä tulee jotenkin musikaalisempia.
Vierailija kirjoitti:
Yksittäisistä biiseistä suosittelisin ehdottomasti sellaista kuin Valkoinen kupla. Jostain syystä jäänyt paljon vähemmälle huomiolle ja radiosoitolle kuin monet huonommat kyseisen yhtyeen biisit, vaikka oli albuminsa nimikkobiisi.
Tämähän on just sitä myöhempää kaljatuoppiin itkemistä.
Itse suosittelen yksittäisistä vähemmän tunnetuista biiseistä mm. seuraavia: Vahantajoki, Tie vie, Onnellinen hetki elämässä, Vanha kellarissa valittaa, Jäähyväiset rock'n'rolille, Kamat lujilla jne. Ylipäätään levyjä Maximum Jee&Jee, Akun tehdas ja Tie vie. Ja Saimaa-ilmiö taltiointia.
No Aknepop-levyhän on klassikko alusta loppuun. Nostetaan siltä nyt vaikka kappale Rääväsuita ei haluta Suomeen. Hieman sanoituksia on ajan hammas puraissut, mutta ei se haittaa.
vihreän joen rannalla
savuna ilmaan
taivaassa perseet tervataan
pertti ström (live esitys joltain dvd:ltä mutten muista miltä)
Martin maalaus. Maximum jee & jee on levy, jolloin bändi ei ollut painunut murheen alhoon, mistä se ei ole koskaan noussut.