JOS pysäköinninvalvonta on niin kannattavaa bisnestä (kun niin monta firmaa alalla on), niin MIKSI kunta ei vaan palkkaa lisää omia valvojia?
Nehän tienaisivat rahaa kunnan kassaan ja kunta voisi pienentää veroprosenttia?
Kommentit (5)
TAI, miksei taloyhtiöt sakota itse? Riistakamera puhelinpylvääseen.
Kunta ei voi sakottaa yksityisten mailla. Joten kunta ei myöskään voi mielivaltaisesti päättää sakotuksen perusteista vaan niiden pitää perustua tieliikennelakiin. Yksityisillä taas sakko voi läpsähtää mistä vain joka rikkoo "pysäköinnin ehtoja" joten ansainta on ihan eri luokkaa.
Helppo ratkaisu olisikin, jos taloyhtiöt voisi sopia parkkialueensa kuulumisesta yleisen pysäköinninvalvonnan piiriin ja kaikkalla olisi yhteiset ehdot.
Ettei käy kuten Turussa kävi. Jossa kaupungille tulittettiin vuosikausia vain pieni osa rahoista ja loput jaettiin duunareiden kesken. Kaupungilla ei itse asiassa ole edes mitään kontrollia, eikä tietoa että minkä verran sitä rahaa on viety, annettiin vain arvioita! Kuitenkaan kukaan kaupungin vastaavista ei joutunut töitään jättämään.
Kolikoita oli niin valtavia määriä, että siinä oli täysi työ saada ne käyttöön taikka seteleiksi.
Siinä samalla selvisi ravintola Olkun pimeät myynnit , joita oli niitäkin vuosikymmeniä lypsetty.
Ja kuten Turussa tiedetään, niin nämä kaikki tuntee toisensa. Hyvin menee.
Kunta ei myy palveluitaan yksityisille parkkipaikan omistajille.