Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kyläily vastasyntyneen kodissa korona-aikana?

Kesävauvaa odottava
10.05.2020 |

Odotamme kesävauvaa ja raskaus on edennyt koronahuolista yms. riippumatta hyvin. Synnytystäkin enemmän minua huolettaa etukäteen ajatus kyläilemään pyrkivistä sukulaisista ja ystävistä vauvan kovasti odotetun syntymän jälkeen. Kun nyt korona-aikana muutenkin on ohjeistettu tapaamaan tuttuja ensi kesänä korkeintaan kodin ulkopuolella ja ulkotiloissa, toivoisin, että isovanhemmista lähtien kaikki ymmärtäisivät, ettei nyt tulla olohuoneeseen asti ja pyydetä vastasyntynyttä syliin. On jo merkkejä siitä, että tätä kunnioitusta ei lähipiiristämme kaikilta löydy. En halua asettaa vastasyntynyttämme koekaniiniksi, vaikka toisessa sukulaisperheessä vauvaa kierrätetään sylistä syliin myös tänä koronakeväänä. Olenko ylihuolehtiva? Mitä sinä tekisit?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tietenkään vieraita, kuten ei muutenkaan vastasyntyneen perheessä.

Vierailija
2/7 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Te vedätte rajat teidän kotona ja perheessä. Jos ette halua vieraita nyt, helpointa on sanoa kaikille tasapuolisesti että teidän kotona ei voi toistaiseksi kyläillä. Vauvaa voi nähdä ulkona sitten kun ulkoilemaan pääsette.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vieraita!

Vierailija
4/7 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et ole ylihuolehtiva, tässä asiassa on parempi katsoa kuin katua. Vastasyntyneelle mikä vaan tauti voi olla vaarallinen ja koronasta ei paljoa edes tiedetä, joten turhia tartuntariskejä ei kannata ottaa, varsinkaan jos itseä yhtään huolettaa. Läheiset eivät välttämättä ymmärrä tai hyväksy ratkaisuanne, mutta kyllä he siihen sopeutuvat. Meillä on tänä keväänä syntynyt vauva ja osa sukulaisista on ymmärtänyt hyvin, osa ei.

Vierailija
5/7 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata uhrata vauvaa.

Vierailija
6/7 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastasyntynyt vauva tarvitsee vanhempiaan, ihan siihen vedoten voitte sanoa että toimitte nyt varovasti välttääksenne tartunnan. Ei kyläilyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teistä tulee vanhempia ja te päätätte kaiken koskien lastanne. Nyt on hyvä aika päättää mitä linjaa vedätte. Jos ette halua vierailuja = ei vierailuja. Helpottaa tulevaisuutta kun kaikille selvää että te päätätte, muilla ei sananvaltaa.

Ja kannattaa ihan suoraa ilmoittaa tämä eikä sitten kyräillä jälkeen päin tai päästää ovella olijat sisään kun ei siinä kohtaa pysty sanomaan ei. Niin kauan kun ette tee rajoja selviksi, niin kauan hypitte muiden pillin mukaan. Muutama ketju aiheesta löytyy täältäkin.

Korona-aikana ihan itsestään selvää että ei vierailla vastasyntyneen luona.