Miksi Suomessa parturi-kampaajat on yleensä naisia?
Tuli vaan mieleen, kun monessa muussa maassa se on paljon tasaisemmin sukupuolten välillä jakautunut ammatti ja oikeastaan ehkä enemmän miehiä kuin naisia. Oletteko kiinnittäneet huomiota?
Kommentit (5)
Ja ne harvat miehet on lähes poikkeuksetta homoja. Outoa sekin. Siis ei homoudessa mitään vikaa, vaan että tuo on ala, jossa on käytännössä vain naisia ja homoja. Lentoemännän/stuertin työ tosin taitaa olla vastaava.
Monessa muussa maassa kaikki palveluammatit ovat enemmän miesvaltaisia kuin Suomessa. Johtuu siitä, että näiden maiden kulttuurissa naiset useammin jäävät kotiin lasten kanssa, jolloin miesten on "luontevampaa" hoitaa myös niitä ammatteja, joita Suomessa yleensä hoitaa naiset.
Nythän on alkanut Suomeenkin tulla näitä pelkän parturinkoulutuksen (jopa alle vuoden koulutus?) hankkineita, usein ovat maahanmuuttajamiehiä.
Vierailija kirjoitti:
Nythän on alkanut Suomeenkin tulla näitä pelkän parturinkoulutuksen (jopa alle vuoden koulutus?) hankkineita, usein ovat maahanmuuttajamiehiä.
Miksi tätäkin muuten pitää opiskella kaksi tai kolme vuotta? Eikö se työharjoittelu ole kuitenkin se mikä sen osaamisen tuo.
Suomessa on ainakin pitkään ollut vaikea päästä koulutukseen, on vaadittu hyvä ka peruskoulusta. Ehkä sekin osin karsinut poikia.