G: Kuinka monta pätkätyösopimusta sinulla on?
Olen ilmoittautumassa liittoon ja työkkäriin ja järjestin samalla paperit kuntoon. Olen ollut 7 vuotta samalla työnantajalla ja työsopimuksia on tuolta ajalta 40.
Kommentit (7)
Jos työt jatkuvat tauoitta, kannattaa ajatella, että kyseessä on kannaltasi win-win. Määräaikaisen erottaminen on hankalaa ja laittoman ketjuttamisen vuoksi heidän on pakko kohdella sinua kuin vakituista tai raastuvassa tavataan.
Kyllä nuo pääsee minusta aika helposti eroon, kun työsuhteet ovat olleet aika lyhyitä. Sen voi jättää uusimatta heti, kun löytyy parempi tyyppi tilalle.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä nuo pääsee minusta aika helposti eroon, kun työsuhteet ovat olleet aika lyhyitä. Sen voi jättää uusimatta heti, kun löytyy parempi tyyppi tilalle.
Raastuvassa yleensä maksetaan 2 vuoden palkkatulot moisissa tapauksissa. Ketjuttaminen ilman pätevää syytä on yksiselitteisesti laitonta ja pätevään syyhyn ei riitä, että sellainen on työsopimukseen kirjattu, vaan sen on oltava myös totta.
Samalla työnantajalla jo yli 16v pätkätöissä. Koko ajan sama työ. Pahimmillaan päivän pituisia työsopimuksia, kymmenittäin, en ole laskenut, montako. Kuntatyönantaja (sairaala). Olen hakenut työnantajalta vakipaikkaa aina kun sellainen on yksikössäni auki, koskaan mua ei valita. Toisaalta en usko, että teen työni huonostikaan, kun saan hyvää palautetta työkavereilta ja pomoilta. Samassa jamassa on monta muutakin työkaveria. Mulla ei ole ikinä elämässäni ollut vakituista työtä.
Eräälle kaupungille reilu sata 16v aikana.
Tosin en voi saada toimea epäpätevänä.
Vierailija kirjoitti:
Eräälle kaupungille reilu sata 16v aikana.
Tosin en voi saada toimea epäpätevänä.
Muut työnantajat päälle, niin 30-40 lisää.
Päivästä vuoteen pätkiä.
Sama kuin yllä, ei ikinä "vakkarina".
M46
Jos peruskoulu- ja lukioajan kesätöitä ei lasketa, niin ei yhtään.