Sijoituksessa olevan lapsen tapaaminen Koronan aikana
Onko kellään tietoa tuttujen kautta tai omaa kokemusta, että miten nämä lasten tapaamiset järjestetään tällä hetkellä kun Koronan takia eletään poikkeuksellisesti?
Onko ollut oikeutta tavata? Onko saanut lapset poikkeuksellisesti vaikka kotiin? Miten lastensuojelu on tiedottanut? Onko yhteys työntekijöihin ollut takunnut vai onko kaikki sujunut hienosti ja ilman mitään moittimista tästä asioista?
Onko ollut erityisiä järjestelyjä asiassa?
Asiallista keskustelua kaipaan. Kiitos jo etukäteen vastauksista
Kommentit (4)
Eikö saataisi jotain videopuheluita edes järjestettyä? Voin kuvitella, että tämä on kova paikka, mitä se on ollut jo ennen koronaakin.
Tuttavapiirissä toinen on tavannut normaalisti ja toiselta on tapaamiset lakkautettu kokonaan. En teidä, mutta veikkaan, että liittyy siihen että lapsi on riskiryhmää ja ei niitä tapaamisia ole kunnolla saatu pyörimään tätä ennenkään paitsi isovanhempien luona ja he ovat yli 70v.
Itse olen perhehoitaja ja sosiaalityöntekijältä tuli viestiä, että tapaamiset hoidetaan aivan normaalisti