Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HUS:n kommenttien taustalla laumasuojan hankkimisesta on yksi raadollinen tosiasia

Vierailija
24.04.2020 |

Ja se on, että Suomella ei ole resursseja koronan tukahduttamisen edellyttämien hengityssuojainten ja muiden suojavarusteiden hankkimiseen eikä koronatesteihin.

Suomi on köyhä maa ja terveydenhoidon resurssit rajalliset. Siksi parasta on antaa taudin levitä ja toivoa, ettei kovin moni kuolisi.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
24.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta 30 000 ottamiseen oli resursseja

Vai oliko mutta silti otettiin

Vierailija
2/4 |
24.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suojavarusteiden ja testausten marginaalikustannus on mitätön. Taiwan ja Uusi-Seelanti ovat Suomea köyhempiä ja kykenivät samaan. HUS tarkastelee asiaa terveydenhuollon budjetin, ei kansantalouden näkökulmasta. Kansantaloustieteilijöitä jotka kannattaisivat laumasuojan hankkimista sairastamalla ei ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja höpöhöpö Suomi mikään köyhä maa ole! Etkö ole lukenut, miten esim. Business Finland on jakanut jopa 100 000e rahaa niillekin yrityksille, mitkä eivät todellakaan sitä tarvitsisi. Entä miten paljon laitettiinkaan rahaa maskikauppoihin, ihan turhaan? 

Vierailija
4/4 |
24.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi on silleen jännästi köyhä maa että rahaa ei riitä tai riittää. Se riippuu ihan siitä mihin kohteeseen rahat menee. Pankkien tukemiseen on aina riittänyt rahaa. Muidenkin kuin oman maan pankkien.  Köyhälle tavikselle sitä rahaa ei oikein löydy.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi yksi