Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi ei anna puhua puhelimessa

Vierailija
22.04.2020 |

Miten tuohon saisi kuria, kun metelöi aina yrittäessäni jutella. Ja jos vielä pieni apsi itse saa luurin, niin ei ihan suosiolla enää luovu siitä. Huutaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No nyt on sulla paikka vetää ne rajat.

Vierailija
2/4 |
22.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No nyt on sulla paikka vetää ne rajat.

Niin on, ja siksi kysyin vinkkejä.

Puolison kanssa pitää tietysti ne rajat sopia. Itse olisin aika tiukka enkä vielä antaisi luuria käteen, mutta toinen on sallivampi.

Jos me siis sallimme luuriin koskemisen, niin miten se huuto, vaatiminen ja puhelimen kokonaan omiminen estetään ja saadaan puhelutilanteet toimimaan?

Tai vaikka mentäisiin minun minun ankarammilla säännöillä, niin edelleen se huuto jää ongelmaksi.

Ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanot lapselle "Tämä on aikuisten puhelin, tätä ei saa lapset käyttää" et anna puhelinta ja ohjaat jonkun leikin pariin.

Vierailija
4/4 |
22.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla, että se joskus oppii, kun toistat sitä kerta toisensa jälkeen. Lapsilla tulee aina silloin asiaa vanhemmilleen, kun nämä puhuvat puhelimessa. Kun mun omat lapset tulevat tekemään tikusta asiaa mun puhuessa puhelimessa, muistan, miten itse menin aina omalta äidiltäni tivaamaan kaikkea sanallisesti tai kirjallisesti, kun hän oli puhelimessa. Aika isonakin tein tuota.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kolme