Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

tassuttelusta?

Vierailija
04.02.2009 |

7kk ikäinen vauveli opittuaan konttamaan, istumaan ja seisomaan tukea vasten, ei tietenkään malttaisi nukkua yöllä. Nukahtaa illalla helposti, mutta sitten heräilee pitkin yötä. Kierähtää heti masulleen, sitten kontilleen ja menee poks päin laitoja, jonka jälkeen itku (pehmusteet on kyllä). Välillä nousee istumaan, sitten koittaa seisomaan ja taas alkaa itku.



Tassuttelemalla yritetään aina hakea unta uudestaan, mutta teenhköhän jotain väärin? Käännän vauvan selälleen ja annan hakea mielesen puolikylkiasennon. Sitten pidän kättä tukevasti pepun päällä niin kauan että uni tulee. Jos nostan käden aiemmin pois, niin huomaa sen nopeasti ja yrittää heti lähteä möngertämään. Vaikka uni tulisikin, niin voi herätä taas vartin päästä ja heti liikkeelle. Tätä touhutaan sitten pitkin yötä vaihtelevin määrin.



Olisko parempi tassutella vain hetki, ja kääntää vauva nukkumisasentoon niin monta kertaa että siihen lopulta jää? Vai olla tassuttelematta ollenkaan?



Perhepetiäkin on koitettu, mutta mönkii siellä yhtä paljon + alkaa itkeä tissiä haistettuaan maidon.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedän että tämä vaihe menee ohi ajan kanssa, mutta jotain konstia voisi silti kokeilla

Vierailija
2/4 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

täytynee sitten tyytyä odottamaan että vaihe mene joskus ohi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisihan sitä kokeilla josko unipussi rajoittaisi mönkimistä ja näin saisi unen tulemaan uudestaan nopeammin

Vierailija
4/4 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauva unipussissa :) rauhoittaa vähän ja estää kiipeilyä hieman

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä viisi