Kahvi loppuu - varastot kestää 4kk??
Näkemys on, että kahvi riittänee, mutta jos laatu alkaa kärsiä ja ostohinta nousee niin loppuneeko sitten tuonti...
"Tilanteen jatkuessa ja laajentuessa raakakahvin toimitushäiriöitä voi toki pitkällä aikavälillä esiintyä"
Mitähän vielä? Omavaraiseksiko tässä täytyy täysin ryhtyä???
Kommentit (9)
Sanoin jo eilen tuosta. Kahvin hinta pompsahtaa jo sellaisesta että tulee huono sato ja nyt monessa maassa on ulkonaliikkumiskiellot eikä pelloille päästä ollenkaan. Syksyllä kahvi on luksustuote ja hinta sen mukaan. Sama koskee kaakaota ja siitä tehtyjä tuotteita.
Sitten juodaan korviketta kuten sota-aikana.
Varautujilla on kahvipaketit jo hankittu, nyt kolme kuukautta myövemmin hamstraajat hyökkää. Kuluu taas kuukausi niin hamstraajat tajuaa että suodatinpaperiakin pitää metsästää.
Eipä tuo kummoinen homma ole vain lopettaa kahvin juonti. Oon ennenkin pitänyt taukoa parikin vuotta. Teestä en edes pidä.
Kahvi ei tule loppumaan minulta eikä maailmalta. Hinta voi tosin nousta.
Vierailija kirjoitti:
Sitten juodaan korviketta kuten sota-aikana.
Isoisäni isän sanoin: "Se oli ihan helvetin pahhaa"
Ei oo pahitteeksi päästä koko tavasta eroon...