G: Kuinka vessassakäynti sujuu synnytyksien jälkeen?
Itselläni on ulostamisvaivoja. Joko tulee todella kiire tai sitten en saa suolta kokonaan tyhjäksi. Pissa ei sentään karkaile, vaikka mulla onkin etuseinämän laskeuma. Viimeisimmästä synnytyksestä on jo neljä vuotta.
Kommentit (4)
Eka iso hätä taisi muistaakseni vähän jännittää, mutta ei siitä mitään suurempia traumoja ole jäänyt. Kolme vuotta aikaa synnytyksestä.
olen kummastakin synnytyksestä saanut peräaukkoon haavaumat, joiden parantuminen on sitten pitkittynyt. Ihan järkyttävästihän ne sattuivat ja siinä yksi syy miksen halua enempää lapsia. Vessassakäynnin jälkeen sai aina syödä särkylääkettä, jotta pystyi olemaan normaalisti.
joku erikoislääkäri joka oli opieskellut uutta ja parempaa korjaustekniikkaa. Viikon ajan tuli aina isolle hädälle kiire, mutta sen jälkeen tilanne palautui normaaliksi. Kävin myöhemmin jossain peräsuolitutkimuksessa, jossa todettiin että pidätyskyky jne on normaalit. Pissavaivoja ei ollut missään vaiheessa.
Iso kiitos tarkalle, nuorelle kätilölle joka huomasi että vaurio oli III asteen eikä II asteen (oli hankala huomata) ja lääkärille joka minut paikkasi Kättärillä 2005 alkuvuodesta!
Eikös se nyt ole harvinaista, että mitään tulee..? Itse en ole tosin revennyt tai leikelty kummallakaan kerralla ja vessassakäynnit sujuivat ihan normaalisti heti synnytyksen jälkeen.