Kokemuksia soitoista hätäkeskukseen?
En halua aloittaa mitään terveydenhuollon arvosteluketjua tms varsinkaan tässä tilanteessa jossa arvostan kyllä suuresti niin hätäkeskuspäivystäjiä kuin kaikkia terveydenhuollon parissa työskenteleviä.
Itse olen 30v mieshenkilö ja muutaman kerran olen soittanut hätäkeskukseen omituisten "sydänoireiden" perusteella, jolloin esim. kerran nukkumaan mennessä pulssi nousi täysin yllättäen levollisessa ja melko stressittömässä tilassa noin 150:een, ilman mitään syytä, pimeässä hiljaisessa asunnossa. Näitä "kohtauksia" oli ollut muutama jo ennenkin ja olin niistä lääkärissä käynyt, lääkäri ei osannut sanoa niistä käytännössä mitään.
Hätäkeskukseen soitettuani ensimmäinen kysymys minulle oli että käytänkö huumeita, no se on varmaan oleellinen tieto ymmärrän sen, mutta siinä hetkessä tunsin kyllä jonkinlaista syrjimistä iän ja sukupuolen perusteella.. ja kun soitti tapahtui vielä viikonloppuyönä. Palvelu oli toki muuten asiallista ja kohtaus soiton aikana hellitti, joten ambulanssia ei lähetetty. Myöhemmin päätin mennä taksilla sairaalan päivystykseen ja siellä otettiin EKG, jossa ei näkynyt mitään poikkkeavaa. Taksia odottaessa horjahdin vielä seinää vasten, mutta en sentään pyörtynyt.
Mutta kyllähän se säikäyttää aika helkkaristi kun syke nousee 150:een täysin levossa vailla selitystä, henkeä siinä ahdistaa ja pyörryttää. Tunnet kuinka sydän hakkaa rinnassa mutta vailla sitä urheilun rasitusta.. Kaiken lisäksi tiedän että kärsin paniikkihäiriöstä, eikä se ole tuollaisissa tilanteissa ennen alkanut, joten tiesin ettei kyse ole siitäkään, se on aina ennen vaatinut jonkinlaisen sosiaalisen tilanteen tai hermostumisen mistä ei nyt ollut tietoakaan..
Kommentit (3)
Niin oliko sulla joku kysymys häken toimintaan liittyen? Oireesi eivät kuulosta siltä, että olisit ollut ensihpudon tarpeessa. Ps.taksillakin pääsee srlaan eikä ambulanssikuljetus ole mikään "ohituskaista".
Minulla myös huonoja kokemuksia ei ambulanssista vaan päivystyksestä. Nyt en edes uskaltaisi soittaa koska pelkäisin tartuntaa. Aivan järkyttävän turvaton olo tällä hetkellä, vielä pari kk pitäisi sinnitellä ainakin oireideni kanssa.
Ambulanssi on tullut ja vienyt sairaalaan, meni noin 8 h ennen kuin flimmeri saatiin pois.