Minkälainen utopia olisi maailma jossa kaikki tekisivät kuten haluaisit?
Ja kaikki maailman ihmiset ajattelisivat kuten sinä?
Kommentit (4)
Mun maailmassa ei olisi lainkaan rikollisia, alkoholia eikä huumeita. Kyllä mä ilman kahviakin pärjään, joten ihan sama vaikkei olisi sitäkään. Teetä en voi sietää.
Vierailija kirjoitti:
Mun maailmassa ei olisi lainkaan rikollisia, alkoholia eikä huumeita. Kyllä mä ilman kahviakin pärjään, joten ihan sama vaikkei olisi sitäkään. Teetä en voi sietää.
Mun maailmassa olis huumeita ja alkoholia, mutta kaikki käyttäs niitä järkevästi ja sais pelkkää iloa irti. Ne ei myöskään koukuttaisi ketään, kun ihmisillä ei olisi semmosia emotionaalisia aukkoja sisällään ja surkeita tunteidenkäsittelytaitoja, joita pitäisi sitten paikkailla ja pakoilla päihteillä.
Mun maailmassa olisi vaan muutenkin mukavia ja empaattisia, mutta hulvattoman hauskoja ihmisiä.
Että karma toteutuisi. Narsistit ymmärtäisivät pahuutensa, ja voisivat yhtä huonosti kuin mitä ovat muille aiheuttaneet.
Narsistien uhrit vapautuisivat ahdistuksesta ja ymmärtäisivät, että pahuus on aina vain tekijässä ja että olemme aina arvokkaampia kuin ne hel#€tin hirviöt, joita ei pitäisi kenenkään sietää yhtään.
Maailmassa olisi kaikki aika hyvin. Olisi tasa-arvoista ja oikeudenmukaista, mutta silti ihmiset saisivat olla oma itsensä. Ei olisi sotia, ei saastutettaisi luontoa, ei kidutettaisi eläimiä, rikolliset saisivat kunnon tuomiot, rahalla keinottelijat istuisivat vankilassa eivätkä riistäisi muuta ihmiskuntaa, murhaajat, raiskaajat ja pedofiilit saisivat oikeasti elinkautisia ja pahimmat kuolemantuomion.